Allen & Heath ICE-16 - Rejestrator 16-śladowy

2013-07-10

Często słysząc nazwę rejestrator zaraz przed naszymi oczami maluje się obraz urządzenia przenośnego, nafaszerowanego „bajerami”, no i oczywiście na baterie.

Tak to jest, choć urządzenia rejestrujące mogą być przeróżne i nikt nie mówi, że muszą dać się schować do kieszeni. Błyskawiczny rozwój elektroniki spowodował jednak, że konstruktorzy ścigają się w tworzeniu przeróżnych ulepszeń prostych rzeczy.

Rejestrator bowiem, jak nazwa mówi, ma rejestrować. To jest tak, jak z telefonami komórkowymi – robią wszystko, a czasem trudno się dodzwonić. W przypadku urządzeń rejestrujących nie jest tak źle, jednak czasem liczba „wodotrysków” przesłania podstawowe przeznaczenie urządzenia i skutecznie zaciemnia łatwość obsługi. I w takich momentach zastanawiam się, czy nie można skonstruować rejestratora, który skupia się na nagrywaniu, jest prosty w obsłudze i solidny w wykonaniu. Można, a przykładem takiego urządzenia może być

ICE-16


firmy Allen & Heath.


ICE-16 nie jest urządzeniem kieszonkowym. Nie napisałem przenośnym, bowiem przenosić się go da. Jest to bowiem rekorder, który mieści się w obudowie rack 19” o wysokości 1U. Obudowa jego wykonana jest z blachy stalowej, lakierowanej na czay matowy kolor. Przednia płyta osłonięta jest panelem z tworzywa sztucznego, pokrytego powłoką przypominającą w dotyku gumę. W zestawie producent dostarczył nóżki gumowe, które można zamontować na dolnej ściance obudowy, co pozwoli na wygodne korzystanie z rekordera bez użycia skrzyni rack.

NA PRZEDNIEJ PŁYCIE


znajduje się szesnaście przełączników, zaś nad nimi umieszczono po dwie diody LED. Jest to bezpośrednio związane z możliwością rejestracji za pomocą ICE-16 szesnastu śladów. Wyłączniki służą do wyboru kanałów do odsłuchu, natomiast diody świecące mówią o doprowadzeniu sygnału do danego kanału oraz o jego ewentualnym przesterowaniu. Na przedniej płycie umieszczono również przełącznik pozwalający na wybór podsłuchu – sygnałów wejściowych lub wyjściowych. Rekorder ICE-16 nie jest wyposażony w nośnik, na którym można zapisać materiał, i w związku z tym na przedniej płycie obudowy umieszczono gniazdo USB, do którego można podłączyć pamięć typu pendrive lub zewnętrzny dysk twardy. Rejestrator obsługuje dyski twarde o pojemności do 8 TB.


Obok gniazda USB umieszczono trzycyfrowy wyświetlacz o niebieskim podświetleniu, zaś wokół niego rozmieszczono przyciski znane z typowych urządzeń zapisujących oraz odtwarzających. Przyciski te mają zdwojone funkcje i w związku z tym ich liczbę zmniejszono do koniecznego minimum. I tak do dyspozycji mamy przycisk DEL służący do usuwania wybranego materiału, przyciski zmiany kolejnego nagrania, przycisk PLAY/STOP, przycisk REC oraz TIME. Dodatkowo powyżej przycisku nagrywania zamontowano czerwoną diodę LED, sygnalizującą nagrywanie.


Pod podświetlaną nazwą urządzenia po prawej stronie panelu umieszczono potencjometr siły głosu dla słuchawek oraz gniazda słuchawkowe w formie jack 1/4” i jack 3,5 mm.

NA TYLNEJ ŚCIANCE


umieszczono szesnaście gniazd wejściowych jack 1/4” poszczególnych kanałów. Obok grupy wejść umieszczono również grupę szesnastu gniazd RCA, które stanowią wyjścia sygnału z poszczególnych zapisanych śladów. ICE-16 można również wykorzystywać jako szesnastokanałowy interfejs wejściowo-wyjściowy do komputera PC. Dlatego na tylnej płycie zamontowano gniazdo USB i dwa gniazda FIREWIRE.


Ponad złączami komunikacyjnymi zamontowano dwa gniazda mini DIN SYNC IN oraz OUT. Gniazda te pozwalają na synchronizację dwóch urządzeń ICE-16 w celu zwiększenia liczby zapisywanych śladów. Do tego celu służy właśnie drugie gniazdo FIREWIRE. Oczywiście na tylnej płycie urządzenia zamontowano wyłącznik zasilania sieciowego, gniazdo oraz bezpiecznik sieciowy.


ICE-16 sprawia wrażenie prostego w formie i solidnego urządzenia do profesjonalnych zastosowań. Przyciski zamontowane w urządzeniu działają pewnie oraz jednoznacznie, zaś potencjometr wzmacniacza słuchawek obraca się płynnie.

PO ODKRĘCENIU OBUDOWY


okazuje się, jak złudna może być ocena tylko po prostocie formy zewnętrznej urządzenia. Rekorder wyprodukowany przez Allen & Heath jest bardzo zaawansowanym technologicznie urządzeniem. Całość układu elektronicznego zawiera się na siedmiu płytkach drukowanych.

Poszczególne obwody połączone są ze sobą za pośrednictwem taśm wieloprzewodowych, co zmniejsza optycznie liczbę połączeń, których w rzeczywistości jest w nim bardzo dużo. Rekorder zasilany jest za pomocą zasilacza impulsowego, który stanowi pierwszą płytkę drukowaną. Zastosowanie zasilacza impulsowego pozwala na zasilanie urządzenia z sieci napięcia przemiennego o wartości od 100 do 240 V. Zasilacz zmontowany jest w technologii przewlekanej.


Główna płyta rekordera zmontowana jest w technologii SMT. Na niej znajdują się układy wejściowe, czterowejściowe przetwoiki cyfrowo-analogowe oraz mózg całego urządzenia, procesor ARCHWAVE oparty na rodzinie procesorów ARM. Pozostałe płytki to układy gniazd, wyświetlaczy oraz diod LED. Ostatnią małą płytką jest wzmacniacz słuchawkowy. Układ elektroniczny urządzenia jest bardzo złożony, jednak dzięki zastosowanemu montażowi automatycznemu jest wzorowy, a sam projekt elektroniczny bardzo uporządkowany.

 

OBSŁUGA


ICE-16 jest bardzo prosta, jednak w pierwszej chwili nie obędzie się bez skorzystania z załączonej instrukcji. Po prostu ograniczone możliwości wyświetlacza oraz zdwojone funkcje przycisków wymagają zapoznania się z nimi. Urządzenie po załączeniu oczekuje na podłączenie nośnika zapisu. W związku z tym, że ważna jest prędkość zapisu używanej pamięci, w pierwszej kolejności system przeprowadza jej test.

I tutaj napotykamy pierwszy problem lub swego rodzaju loterię. Używając pamięci typu Pendrive należy z cierpliwością oczekiwać na wynik testu. W przypadku gdy system stwierdzi, że pamięć ma niski transfer, pozostaje nam przeprowadzenie formatowania, po którym następuje kolejny test nośnika. Jeżeli test da wynik pozytywny, rekorder automatycznie przejdzie do trybu pracy. Jeżeli natomiast test nie będzie pozytywny i system wciąż informować będzie o zbyt wolnym nośniku, nagrywanie na nim nie będzie możliwe.

Po doprowadzeniu sygnałów do wejść i po wciśnięciu przycisku REC następuje nagrywanie. Czas nagrania zależny jest oczywiście od jakości nagrania oraz pojemności nośnika. Dla przykładu, przy częstotliwości próbkowania 44,1 kHz, rozdzielczości 16 bitów i pamięci 16 GB można zapisać trzy godziny materiału. Kolejne nagrania powodują utworzenie na dysku kolejnego folderu, w którym zapisywane są ślady wszystkich szesnastu kanałów. Bez znaczenia jest, ile wejść jest aktywnych. Ślady wejść, do których nie został doprowadzony sygnał, po prostu zapisane są jako czyste.

Materiał zapisywany jest na dysku w formacie WAV. ICE-16 pozwala na wybór częstotliwości próbkowania nagrań. Dostępne są cztery ustawienia 44,1 kHz, 48 kHz, 88,2 oraz 96 kHz. W przypadku dwóch ostatnich ustawień system pozwala na rejestrowanie tylko ośmiu kanałów. Ograniczenie to dotyczy nagrywania na nośniku USB, gdy używamy ICE-16 jako interfejs i nagrywamy na komputerze problem ten nie wystepuje. Podczas nagrań brakowało mi dokładniejszego mieika wysterowania sygnału wchodzącego na poszczególne kanały. Rozwiązanie z dwoma diodami absolutnie nic nie mówi o poziomie wysterowania wejścia. Chcąc uniknąć przesterowania wolałem dać mniejszy sygnał i w efekcie poziom nagranych śladów nie był za duży. Nagrany materiał można odsłuchać na słuchawkach, z możliwością wyłączania poszczególnych śladów. Odsłuchu można dokonać oczywiście wykorzystując wyjścia RCA. Sygnał taki należy jednak podać na mikser, dowiem jednym wyjściem wychodzi jeden nagrany ślad. Instalując sterowniki znajdujące się na stronie producenta można podłączyć rekorder do komputera PC i wykorzystywać go jako szesnastokanałową kartę wejściową. Pamiętać jednak trzeba, że ICE-16 nie jest wyposażony w wejścia mikrofonowe, a wejścia liniowe, i do pełnego studia potrzebne będą odpowiednie przedwzmacniacze.

PODSUMOWANIE


Allen & Heath zaproponował rejestrator ICE-16, który przeznaczony jest do zastosowań profesjonalnego wielośladowego zapisu. Konstrukcja zewnętrza oraz brak dodatkowych bajerów dowodzi, że konstruktorzy skupili się na uzyskaniu urządzenia spełniającego ściśle określone funkcje. Obsługa sprowadzona została tutaj do minimum, dzięki zastosowaniu tylko najpotrzebniejszych ustawień. Pewnym utrudnieniem jest brak dokładnych wskaźników wysterowania sygnału, jednak trzeba dodać, że problem występuje podczas rejestracji live. Przy wykorzystaniu rekordera jako karty wejściowej funkcje pomiaru przejmuje oprogramowanie PC. Dużym udogodnieniem jest zapis danych w formacie WAV.

Solidna oraz estetyczna konstrukcja jest dodatkową mocną stroną tego urządzenia. Allen & Heath ICE-16 jest kolejną alteatywą sprzętową, tak w tworzeniu niewielkiego studia nagraniowego, jak i podczas rejestrowania live.


Marek Kozik


Więcej informacji o prezentowanym urządzeniu oraz innych produktach firmy Allen & Heath na stronie producenta: www.allen-heath.com oraz polskiego dystrybutora: www.konsbud-audio.pl.

INFORMACJE:


Częstotliwość próbkowania:
96, 88.2, 48, 44.1 kHz
Rozdzielczość bitowa: 16/24 Bit
Nośnik: Pamięć USB (Pendrive, USB HDD)
Wejścia: 16 × mono jack 1/4” 0 dBu nominal, +20 dBu max
Wyjścia: 16 × RCA mono
1 × USB 2.0
2 × FIREWIRE
1 × słuchawkowe jack 1/4”
1 × słuchawkowe jack 3,5 mm
Pasmo przenoszenia: 10 Hz-20 kHz
Pobór mocy: 20 W max
Wymiary: 482 × 225 × 44 mm
Waga: 3,2 kg
Cena: 3.220 zł netto

Dostarczył:
Konsbud Audio,
ul. Gajdy 24
02-878 Warszawa,
tel. 22 644 30 38
www.konsbud-audio.pl
Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje