MIPRO ACT-747, 5H, 7H, 5T i 7T - 4-kanałowy system bezprzewodowy UHF

2011-04-21

Firma MiPro specjalizuje się od wielu lat w technologii bezprzewodowej transmisji dźwięku. Ten tajwański producent należy do niewątpliwych liderów tej gałęzi branży pro audio.

Dostarczony do testów zestaw to najwyższy, 4-kanałowy model analogowego systemu transmisji bezprzewodowej - bo warto wspomnieć, że w ofercie MIPRO znalazły się już systemy transmisji cyfrowej.

Co oferuje dostarczony sprzęt? W skrócie - najnowocześniejsze technologie, ukierunkowane na zagwarantowanie najwyższej jakości dźwięku/brzmienia, funkcjonalność i możliwie uproszczoną obsługę. Do tego za bardzo niewygórowane pieniądze.

W zestawie testowym znalazły się:
- 4-kanałowy odbioik MIPRO ACT-747
- nadajnik do ręki MIPRO ACT-5H z pojemnościową kapsułą MU-78
- nadajnik do ręki MIPRO ACT-7H z pojemnościową kapsułą MU-79 v3
- nadajnik body-pack MIPRO ACT-5T
- nadajnik body-pack MIPRO ACT-7T
- mikrofon nagłowny MU-53H
- mikrofon nagłowny MU-53HNS
- mikrofon nagłowny MU-55HNS
- mikrofon lavalier MU-53L
- mikrofon lavalier MU-55LS

W konstrukcji tak odbioika, jak nadajników zastosowano szereg nowoczesnych technologii, które w zasadniczy sposób podnoszą wartość użytkową systemu.

Nie od rzeczy jest też wspomnieć, że tak szerokie możliwości dopasowania systemu do potrzeb użytkownika wynika również z mnogości rozwiązań i szerokości oferty naprawdę dobrze brzmiących mikrofonów. W efekcie nie stanowi problemu idealne dopasowanie systemu dla konkretnych potrzeb.

ODBIORNIK MIPRO ACT-747

Największy 4-kanałowy odbioik to pierwszy atut systemu. Jest zamknięty w obudowie typu rack 19" 1U. Jest to 2-antenowy odbioik True Diversity, pracujący w paśmie UHF - anteny można zamontować zarówno z tyłu (standard), jak z przodu - na skrajach panelu przedniego znajdują się otwory, w które można zamontować opcjonalne gniazda antenowe. Jest również w ofercie zestaw zewnętrznych anten, wraz z dodatkowymi wzmacniaczami, które sprawdzą się w bardziej wymagających instalacjach czy setach.

MIPRO ACT-747 należy do inteligentnych odbioików bezprzewodowych - został wyposażony m.in. w opcję informującą o pojawiających się interferencjach. Odbioik ma zaimplementowane algorytmy wyszukiwania optymalnych kanałów w ramach danej grupy - każdy system może pracować w ramach 11 grup, na których jest dostępnych od 8 do 16 kanałów w jednym czasie, a to daje możliwość doboru odpowiednich zakresów w każdym miejscu.

Należy też wspomnieć, że zastosowany w serii MIPRO ACT system transmisji bezprzewodowej jest zoptymalizowany pod kątem tłumienia ewentualnych interferencji. Testowany odbioik wyposażono w dwa systemy bezpieczeństwa: PiloTone oraz NoiseLock. Dają one najważniejszą chyba sprawę przy wykorzystywaniu systemów bezprzewodowych - pewność działania.

Deklarowany przez producenta zasięg wynosi 100 metrów, przy czym potwierdziliśmy w trakcie testów "w praniu", że bez problemów i efektywnie system pracuje na dystansie około 80-90 metrów (przy zachowaniu komfortu pracy).

Odbioiki serii MIPRO ACT dysponują szybką i łatwą w obsłudze funkcją ACT, służącą do przypisywania nadajników do danego kanału odbioika - wystarczy wcisnąć klawisz ACT pod danym torem odbioika, trzymając w pobliżu nadajnik (do 30 cm), by przez podczerwień system się zsynchronizował. Szybko i skutecznie, bez wchodzenia w menu.

Odbioik został też wyposażony w niezwykle jasne - wyraźne nawet w dzień przy ostrym oświetleniu - wyświetlacze w technologii VFD (Vacuum Fluorescent Display - próżniowy wyświetlacz fluorescencyjny). Do tego wyświetlacze są kolorowe i automatycznie dostosowują jasność świecenia do aktualnego oświetlenia!

Każdy tor bezprzewodowy ma swój wyświetlacz, na którym prezentowane są takie informacje jak poziom sygnału radiowego od danego odbioika, wraz ze wskazaniem, z której z dwóch anten dany kanał korzysta w danej chwili, poziom sygnału audio, stan naładowania baterii/akumulatorów w nadajniku, numer grupy i kanał w ramach danej grupy, a skrajnie z prawej poziom blokady szumów Squelch. Dodatkowo, z prawej u góry wyświetlacza, w razie blokady ustawień danego kanału pojawi się ikonka kłódki.

Każdy kanał można też nazwać (do 6 znaków). Nowoczesność serii ACT sięga dalej. Odbioik można kontrolować za pośrednictwem dedykowanego oprogramowania na komputery PC. Więcej - nie jeden odbioik, a w sumie do 64 kanały. Z poziomu odbioika trzeba tylko zdefiniować adres danego kanału w systemie i można mieć dostęp do wszystkich parametrów zbiorczo, z poziomu komputera. Software jest opcjonalny i wymaga hardware’u w postaci modułu ACT-BUS.

Tylny panel, prócz wspomnianego złącza do podłączenia systemu ACT-BUS, udostępnia wyjściowe złącza XLR dla każdego kanału oraz zbiorcze wyjście XLR, określone jako MIXED. Można określić poziom sygnału wyjściowego w zależności, czy chcemy podłączyć tor audio pod kanały mikrofonowe, liniowe bądź instrumentalne miksera. Prawda, że mamy komplet rozwiązań?

Znowu funkcjonalnie MIPRO udowadnia, że systemu bezprzewodowe projektują praktycy... Zdarzają się przecież różne sytuacje - nie każdy dysponuje topowym sprzętem na miarę takich firm jak Fotis Sound czy Gigant Sound. Duży plus dla MIPRO. Zasilanie to standardowy kabel "komputerowy" EURO. Z tyłu umieszczony jest również wentylatorek chłodzący wnętrze odbioika.

NADAJNIKI DO RĘKI MIPRO ACT-5H I ACT-7H

Generalnie elektronika oraz funkcjonalność w obu modelach jest identyczna. Różnice są minimalne i dotyczą materiałów, z których wykonano obudowy oraz typ zastosowanej kapsuły. Model ACT-5H ma korpus wykonany w całości z tworzyw sztucznych, natomiast ACT-7H środkową część ma wykonaną z lekkiego metalu.

Nadajniki są dość ciężkie (około 250 gram), ale dobrze wyważone. Na korpusie, w pobliżu kapsuły znajduje się wyświetlacz prezentujący takie informacje jak numer grupy, numer kanału oraz poziom naładowania baterii. Nadajniki są zasilane dwoma paluszkami AA, zaś wymiana baterii jest prosta.

I teraz najważniejsza informacja - na jednym zestawie paluszków każdy z tych nadajników może pracować nawet 18 godzin! Do tej pory, z testowanych systemów bezprzewodowych, podobnym wynikiem mógł poszczycić się tylko Beyerdynamic OPUS 600...

Zaraz... Chwila... Czyżby plotka o tym, że część "radiową" dla Beyerdynamica faktycznie produkuje firma MIPRO była prawdziwa? (znacząco mrugam okiem...)

To, co nas i śpiewających do obu mikrofonów wokalistów pozytywnie zaskoczyło, to duża odpoość na wszelkie "pop’y" i naprawdę świetne brzmienie. Za "od-POPowienie" kapsuł są odpowiedzialne mistee siatki ochronne (w sumie 3 warstwy). Obie kapsuły - MU-78 w ACT-5H i MU-79 v3 w ACT-7H - to kapsuły pojemnościowe o charakterystyce kardioidalnej. Mają sporo mile brzmiącego dołu, w górze w okolicy 2,5-5 kHz podbitą charakterystykę zwiększającą czytelność, delikatne podcięcie między 8,5-10 kHz, eliminujące nieprzyjemne ess’y, oraz otwartą górkę powyżej 12 kHz.

Ponadto istnieje możliwość dopasowania czułości każdej z kapsuł - są wyposażone w załączany tłumik PAD -6 dB. W pracy scenicznej okazało się, że jak na "pojemniki" i kardioidy są bardzo odpoe na sprzężenia. Łatwo się w tych mikrofonach modeluje EQ. Możliwe jest zamówienie również dynamicznych kapsuł o charakterystyce hiperkardioidy (MU-39 oraz MU39a).

Główki mają kanciate pierścienie, które nie pozwalają "stoczyć się" nadajnikom z płaskich powierzchni. Jedno trzeba jednak MIPRO zarzucić - brak uchwytu mikrofonowego w zestawie.

NADAJNIKI BODY-PACK MIPRO ACT-5T I ACT-7T

Podobnie, jak nadajniki doręczne, oba modele body-packów, poza nieznacznie innym kształtem, różnią się materiałem, z jakiego są wykonane. Obudowa wyższego modelu jest wykonana z metalu. Naturalnie, również body-packi są kompatybilne z systemem automatycznego programowania ACT. Są wyposażone w identyczny wyświetlacz LCD, jak modele nadajników do ręki.

To, co je odróżnia od handheld’ów, to wyposażenie w płynnie działający potencjometr wzmocnienia sygnału ze źródła (GAIN) oraz możliwość dopasowania impedancji do poziomu mikrofonowego bądź instrumentalnego (MT/GT). Możliwe jest również podłączenie sygnału liniowego (z dodatkowym tłumikiem). U góry mamy włącznik zasilania oraz wejście typu 4-pinowe mini-XLR.

W modelu ACT-5T jest również dioda informująca o aktywności i stanie naładowania baterii. Z tyłu mamy obracany o 360° zaczep do paska. Możliwe jest również wykorzystanie skórzanego etui (w zestawie).

Warto wspomnieć, że nadajniki body-pack są wyposażone w limitery. Podobnie, jak nadajniki do ręki, body-packi są zasilane dwiema bateriami typu paluszek AA. Na jednym zestawie paluszków, z podłączonym dowolnym elektretowym mikrofonem nagłownym (kierunkowe MU-53 lub dookólne MU-55), może pracować nawet 20 godzin!

Same mikrofony występują w wersjach zarówno nagłownych, jak i lavalier ("do klapy"). Charakteryzują się dużą dynamiką i logicznie ukształtowaną charakterystyką przenoszenia, z delikatnie podbitym zakresem 5-12 kHz (kierunkowe MU-53) lub 7-12 kHz (dookólne MU-55).

Modele kierunkowe gwarantują spore tłumienie wsteczne i boczne, i doskonale sprawdzą się nie tylko na wszelkiego rodzaju prezentacjach, ale również w pracy scenicznej, choć wymagają nieco "rzeźbienia" korekcją. Same z siebie lepiej brzmią kapsuły dookólne MIPRO, jest z nimi w każdym razie mniej kręcenia korektorem. Na pewno jednak w swojej klasie zarówno MU-55HNS jak MU-53HNS są interesującą alteatywą.

CENA I OCENA

Na koniec pozostaje kwestia ceny... Ta jest szokująco niska. Baza 4-kanałowa kosztuje bowiem około 3.000 zł, nadajniki do ręki 565 zł (ACT-5H) i 750 zł (ACT-7H), a body packi 488 zł (ACT-5T) i 675 (ACT-7T). Za zestaw tak wysokiej klasy zapłacimy więc bardzo niewiele.

Za "konkurencyjny" (z wyraźnym mrugnięciem oka) odbioik Beyerdynamic OPUS NE 900 Q zapłacić już musimy niemal... 8000 zł! Fakt, że drobne różnice są... Maksymalne odchylenie modulacji częstotliwości nośnej w systemie MIPRO mieści się w zakresie ±68 kHz, zaś w systemie Beyerdynamic ±40 kHz. W bardzo gęstym od bezprzewodówek "klimacie" może to mieć znaczenie. Beyerdynamic ma też o kilka dB wyższy odstęp sygnału od szumu (>110 dB(A)). No, i wybór mikrofonów jest inny, a MIPRO nadal jeszcze nie jest marka riderową.

Niemniej, jeśli ktokolwiek potrzebuje stabilnego, szybkiego w obsłudze "bezprzewodowego woła roboczego", gwarantującego wysoką jakość brzmienia, to przetestowany zestaw możemy spokojnie polecić. Tu nie ma zdrady - MIPRO to w końcu potentat technologiczny na rynku bezprzewodowych technologii transmisji dźwięku.

System bezprzewodowy MIPRO ACT został doceniony na całym świecie. W roku 2009 model ACT-727 został nawet nominowany do nagrody TEC. W Polsce najbardziej znanym użytkownikiem bezprzewodowych mikrofonów MIPRO jest Michał Wiśniewski z Ich Troje, zaś ze światowych gwiazd choćby Christina Aguilera. Konsekwentnie MIPRO zdobywa coraz szersze uznanie na świecie.

Spośród szerokiej oferty konkurencyjnych firm i marek system MIPRO ACT bez wątpienia wyróżnia się najlepszym stosunkiem jakości oraz nowoczesności do ceny. Przetestowany zestaw sprzętu okazał się godnym konkurentem "riderowych" marek droższych 2-3 razy - i to pod każdym względem, oferując nie tylko podobną funkcjonalność, ale i wysoką jakość dźwięku.

Kompletnym pozytywnym zaskoczeniem dla nas okazały się nadajniki do ręki, ze świetnie brzmiącymi kapsułami pojemnościowymi. W połączeniu z długością czasu pracy nadajników na jednym zestawie baterii jest to doskonały prognostyk do kariery rynkowej przetestowanego systemu MIPRO ACT. Wystarczy posłuchać, żeby kupić...

Jan Marek, Michał Hope


Więcej informacji o testowanym systemie oraz innych produktach firmy MIPRO na stronie inteetowej producenta: www.mipro.com.tw oraz polskiego dystrybutora: www.musicinfo.pl.

INFORMACJE:
Odbioik ACT-747
Typ: UHF (620-950 MHz)
Szerokość pasma: 24 MHz
Max dewiacja:
±68 kHz
Pasmo przenoszenia (±3 dB): 50 Hz-18 kHz
Stosunek sygnał/szum: >105 dB
T.H.D: <0,5% @ 1kHz
Wyjścia: Symetryczne XLR,
niesymetryczne JACK ¼”
Zasilanie: 90-264 VAC,
zintegr. zasilacz impulsowy
Wymiary: 482 × 260 × 44 mm
Waga:
3,4 kg
Cena: 3.040 zł (brutto)

Nadajnik ACT-5H

Moc nadajnika: 10-30 mW
Max. poziom wejściowy: 148 dB SPL
Zasilanie: 2 × AA 1,5 V
Wymiary (śred. x dług): 50 × 260 mm
Waga: 220 g
Cena: 565 zł (brutto)

Nadajnik ACT-7H
Moc nadajnika: 10-30 mW
Max. poziom wejściowy: 148 dB SPL
Zasilanie: 2 × AA 1,5 V
Wymiary (śred. x dług): 50 × 260 mm
Waga: 250 g
Cena: 750 zł (brutto)

Nadajnik ACT-5T
Moc nadajnika: 10-30 mW
Max. poziom wejściowy: 0 dBV
Zasilanie: 2 × AA 1,5 V
Wymiary: 63 × 105 × 21 mm
Waga: 95 g
Cena: 488 zł (brutto)

Nadajnik ACT-7T
Moc nadajnika: 10-30 mW
Max. poziom wejściowy: 0 dBV
Zasilanie: 2 × AA 1,5 V
Wymiary: 66 × 107 × 25 mm
Waga: 120 g
Cena: 675 zł (brutto)

Dostarczył:
Music Info
ul. Madalińskiego 11a
30-303 Kraków, tel. (12) 267-24-80
www.musicinfo.pl

Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje