nr kwiecień - maj 2020
Nowe wydanie
Każdego roku, 1 stycznia, niezależnie od stanu, w jakim my, słuchacze jesteśmy, Filharmonicy Wiedeńscy w znakomitej formie zachwycają wszystkich swoim wykonaniem Marszu Radeckiego podczas ...
Kontynuacją tematu dotyczącego legendarnych „staroci” jest dziś materiał poświęcony trzem wyjątkowym urządzeniom. Okazja do prezentacji jednego z tych urządzeń jest szczególna, ...
W ostatnim już odcinku cyklu traktującego o ochronie antyhałasowej – niejako tytułem podsumowania – poruszymy temat projektowania ochrony pomieszczeń przed hałasami.
20 lat temu, a dokładnie w marcu 1997, na łamach miesięcznika Estrada i Studio, ukazał się artykuł mojego autorstwa, poświęcony głośnikom estradowym.
Budowla ta znajdowała się niemal na samej granicy rozdzielającej ówczesne dwa światy, tuż obok Muru Berlińskiego, po jego zachodniej stronie.
W poprzedniej części omówiłem rodzaje połączeń, występujące siły, tabele obciążeń, normy, przepisy i wiele innych zagadnień.
W tym numerze, dobiegając powoli do końca naszych rozważań o ochronie przeciwhałasowej, powiemy sobie co nieco o ustrojach przeciwdrganiowych – bowiem drgania, choć same często niesłyszalne, ...
Opisana w poprzednim numerze historia powstania konsolety Midas XL4 zapoczątkowała krótką serię materiałów na temat klasycznych urządzeń analogowych, które zostały uznane za ponadczasowy ...
Czyż nie łatwiej pracowałoby się inżynierom systemów, a i realizatorom dźwięku również, gdyby dźwięk zachowywał się tak, jak światło?
W pierwszym artykule serii o salach koncertowych pisałem, że optymalne wartości parametrów akustycznych określane były na podstawie opinii słuchaczy najlepszych ówczesnych sal.
...
8