Ulubiony kiosk TU PRZEJRZYSZ BIEŻĄCE WYDANIE Live Sound ULUBIONYKIOSK.PL - PRZESYŁKA GRATIS

Magazyn Live Sound & Installation

Tematy z okładki

Yamaha PM10 Rivage

Yamaha PM10 RIVAGE, flagowa konsoleta – a w zasadzie system miksowania dźwięku – japońskiego producenta miała swoją premierę już dwa lata temu, podczas targów Prolight + Sound 2015 we Frankfurcie. Aby dostąpić wtedy zaszczytu choćby jej dotknięcia, trzeba było mieć dobrą „wtyczkę” w firmie Yamaha, która mogła „wkręcić” chętnego takich wrażeń delikwenta na jedną z prezentacji organizowanych na stoisku Yamahy dla niewielkich grup – trwających bardzo krótko, raptem kilkanaście minut.

Siłą rzeczy trudno było podczas tak krótkiego spotkania, stojąc gdzieś za plecami szczelnie otaczającego stół wianuszka ludzi, zapoznać się z konsoletą choćby pobieżnie. Ale już kilka miesięcy później, na targach PLASA w Londynie, PM10-tka stała – oczywiście znów na stoisku Yamahy – zupełnie nieoblegana, i jeśli ktoś tylko chciał, mógł się nią „bawić” niemalże do woli. Tak samo podczas ubiegłorocznej edycji Prolight + Sound dostęp do „RIVAGE’a” był znacznie bardziej ułatwiony, niż rok wcześniej.

 

Jeśli jednak ktoś nie miał okazji być ani na jednych, ani na drugich targach, a koniecznie chciał poznać ten stół, miał ku temu okazję w marcu, i to nie ruszając się poza granice naszego kraju. A to za sprawą zorganizowanych przez europejski oddział firmy Yamaha w Polsce – a konkretnie jej polskiego reprezentanta, Pawła Zachanowicza – przy współpracy z firmą M.Ostrowski i portalem realizator.pl, prezentacji tego systemu, które miały miejsce 1 i 2 oraz 8 marca w dwóch miastach: w Warszawie i Wrocławiu. Dodatkowo 9 marca wrocławska firma Ablo Group zorganizowała jeszcze jedną prezentację, również we Wrocławiu.

 

numer
04
2017

 

Prenumerata Co w numerze

 

SPRZĘT

 • Kling & Freitag GRAVIS 12+ W i NOMOS LS II
 • AUDIX AP62

ROZMOWA

 • Piotr Peto (PMP Pro-Audio)

WYDARZENIA

 • Akademia Architekta
 • dLive roadshow

PREZENTACJE

 • Cast Software Wysiwyg R38

INSTALACJE

 • Stadion Olimpijski we Wrocławiu

ROZWAŻANIA

 • Piktogramy

RUBRYKI STAŁE

 • Nowości, Realizacje i Wydarzenia
 • Od redakcji
 • Branża
 • Prenumerata
 • W następnym numerze

 

TUTORIALE

 

Akustyka budowlana. Sale świata - Boston Symphony Hall
W pierwszym artykule serii o salach koncertowych pisałem, że optymalne wartości parametrów akustycznych określane były na podstawie opinii słuchaczy najlepszych ówczesnych sal. W tym artykule zapoznamy się z jedną z nich, która, mimo wieku, twardo utrzymuje się w ścisłej czołówce. Co więcej, przez wielu akustyków oraz muzyków uznawana jest za wzór.

 

Ochrona antyhałasowa. Właściwości akustyczne ustrojów przeciwdrganiowych, tłumiki akustyczne
W tym numerze, dobiegając powoli do końca naszych rozważań o ochronie przeciwhałasowej, powiemy sobie co nieco o ustrojach przeciwdrganiowych – bowiem drgania, choć same często niesłyszalne, mogą powodować powstawanie fal dźwiękowych słyszalnych przez ludzi. Opowiemy o przekładkach i podkładkach przeciwdrganiowych, amortyzatorach gumowych, sprężynowych i gumowo-sprężynowych, oraz o łącznikach sprężystych. Poświęcimy też kilka zdań ekranom dźwiękochłonno-izolacyjnym oraz tłumikom akustycznym.

 

Sterowanie basem. Kształtowanie charakterystyki kierunkowej subwooferów
Czyż nie łatwiej pracowałoby się inżynierom systemów, a i realizatorom dźwięku również, gdyby dźwięk zachowywał się tak, jak światło? Wystarczyłoby ustawić zestaw/system nagłośnieniowy, skierować go w miejsce, które mamy nagłośnić (jak followspota), a fale dźwiękowe posłusznie podążyłyby w wyznaczonym kierunku.

 

Kultowe urządzenia i systemy. Korektory graficzne (i nie tylko) Klark Teknik
Opisana w poprzednim numerze historia powstania konsolety Midas XL4 zapoczątkowała krótką serię materiałów na temat klasycznych urządzeń analogowych, które zostały uznane za ponadczasowy symbol jakości i funkcjonalności. Konsoleta XL4 stała się ikoną w swojej klasie urządzeń oraz niedoścignionym wzorcem przemysłowych standardów jakości dźwięku oraz prezentowanych możliwości.

 

Jakie korzyści z prenumeraty

Zachęcamy do lektury Magazynu LiveSound & Installation – głównego źródła polskich informacji dla inżynierów i menadżerów działających zawodowo w branży nagłośnieniowej i oświetleniowej.

Proponujemy dwa rodzaje prenumeraty miesięcznika. Wersję tradycyjną papierową, w której poza 11 kolejnymi numerami LSI otrzymasz prawo do bezpłatnej e-prenumeraty, oraz wersję w postaci elektronicznej, gdzie po rejestracji otrzymasz link do PDF'a z magazynem LiveSound & Installation w formie graficznej dokładnie takiej, jak w wydaniu papierowym.

Prenumerata tradycyjna to gwarancja regularnego otrzymywania na Twoje biurko papierowego wydania magazynu, natomiast elektroniczna – możliwość łatwej archiwizacji i skorzystania z dodatkowych funkcji takich jak wyszukiwarka oraz linki do stron WWW.

Prenumerata roczna tylko
46,2 zł    KUP!

Archiwum