Ulubiony kiosk TU PRZEJRZYSZ BIEŻĄCE WYDANIE Live Sound ULUBIONYKIOSK.PL - PRZESYŁKA GRATIS

Magazyn Live Sound & Installation

Tematy z okładki

Kościół p.w. Imienia Maryi Panny w Ptaszkowej

Ptaszkowa to miejscowość leżąca 7 km na południowy zachód od Grybowa, w rozległej dolinie przy linii kolejowej Grybów-Nowy Sącz i drodze kołowej z Grybowa przez Kamionkę do Nowego Sącza, pośród wzniesień Beskidu Niskiego. Do niedawna siedzibą parafii rzymsko-katolickiej w Ptaszkowej był zabytkowy kościół p.w. Wszystkich Świętych, który w ubiegłym roku obchodził swoje 460-lecie. W tym roku jednak do użytku oddany został nowy kościół, który można postawić za wzór dla tego typu inwestycji.

 

Ptaszkowa to miejscowość o wieloletniej tradycji. Jej początki sięgają roku 1359, kiedy to 22 maja król Kazimierz Wielki wydał Akt lokacji Ptaszkowej na prawie magdeburskim. Równocześnie przeznaczono jeden łan pod budowę mającego tam powstać kościoła. Zanim w 1555 roku powstał ufundowany przez sołtysa i chłopów z Ptaszkowej i Pławna, a zbudowany przez Jana Joachima Kuklę z Grybowa kościół p.w. Wszystkich Świętych, przez wiele lat istniała w Ptaszkowej kaplica. Z tego okresu pochodzi figura Pięknej Madonny z Dzieciątkiem i berłem (obecnie słonecznikiem) trzymanym w lewej ręce, która przetrwała do dziś – można ją podziwiać w parafialnym muzeum.

 

Pomińmy inne fakty z bogatej, ponad 460-letniej historii parafii, aby przeskoczyć do czasów nam współczesnych, a konkretnie do roku 1995, kiedy to rozpoczęły się prace przygotowawcze do budowy nowego kościoła.

numer
7-8
2016

 

Prenumerata Co w numerze

 

SPRZĘT

 • Seeburg GL 24, GL 16 i GL Sub
 • Zestaw Outline DVS 12P iSP + DVS 118 SW iSP
 • Systemy bezprzewodowe Wisycom MTK952, MPR30-IEM i MPR30-ENG

PREZENTACJE

 • ZCASE
 • Fohhn Focus Modular

INSTALACJE

 • Hala Widowiskowo-Sportowa CENTRUM

WYDARZENIA

 • Opole 2016
 • Allen & H(eath)unter. Hunter w trasie z dLive

RUBRYKI STAŁE

 • Nowości, Realizacje i Wydarzenia
 • Od redakcji
 • Branża
 • Prenumerata
 • W następnym numerze

 

TUTORIALE

 

Akustyka budowlana. Hałas i jego oddziaływanie na organizm ludzki
Przechodzimy do drugiej grupy problemów, na jakie napotykają projektanci, inwestorzy, właściciele czy użytkownicy nowych lub przebudowywanych obiektów (i znów nas szczególnie będą interesowały te, które związane są w jakiś sposób z szeroko pojętą branżą rozrywkową).

 

Korekcja
Inżynierowie dźwięku i realizatorzy, którzy sporo lat spędzili już w swoim zawodzie wiedzą, że nie ma takiej rzeczy, jak idealne miejsce ustawienia, w którym system nagłośnieniowy brzmi idealnie. Nie ma też idealnych muzyków, dysponujących idealnymi instrumentami, ani idealnych mikrofonów, które w idealny sposób przetworzą dźwięk, wydobywający się z tych idealnych instrumentów, na sygnał elektryczny.

 

Cyfrowy świat. Najważniejsze pojęcia z dziedziny techniki cyfrowej
Każdy z nas mniej więcej orientuje się, jakie zalety i wady ma praca w dziedzinie cyfrowego przetwarzania dźwięku. Bezspornym faktem jest to, że w dzisiejszych czasach dokonanie i zmiksowanie zupełnie przyzwoicie brzmiącego nagrania jest osiągalne dla „zwykłego śmiertelnika”, dysponującego przeciętnym komputerem z przeciętnym interfejsem audio, kilkoma dobrymi mikrofonami i jeszcze paroma drobiazgami (no i przede wszystkim dobrym słuchem oraz pewnymi umiejętnościami, czego jednakże za żadne pieniądze kupić się nie da).

 

Wędrówki po świecie mocy. Moc czy efektywność?
Pora dokończyć rozpoczęte poprzednim razem rozważania na temat mocy, jej generowania, zużywania oraz interpretacji – czy też niekiedy nadinterpretacji – związanych z tymi procesami pojęć i charakteryzujących je wielkości.

Jakie korzyści z prenumeraty

Zachęcamy do lektury Magazynu LiveSound & Installation – głównego źródła polskich informacji dla inżynierów i menadżerów działających zawodowo w branży nagłośnieniowej i oświetleniowej.

Proponujemy dwa rodzaje prenumeraty miesięcznika. Wersję tradycyjną papierową, w której poza 11 kolejnymi numerami LSI otrzymasz prawo do bezpłatnej e-prenumeraty, oraz wersję w postaci elektronicznej, gdzie po rejestracji otrzymasz link do PDF'a z magazynem LiveSound & Installation w formie graficznej dokładnie takiej, jak w wydaniu papierowym.

Prenumerata tradycyjna to gwarancja regularnego otrzymywania na Twoje biurko papierowego wydania magazynu, natomiast elektroniczna – możliwość łatwej archiwizacji i skorzystania z dodatkowych funkcji takich jak wyszukiwarka oraz linki do stron WWW.

Prenumerata roczna tylko
46,2 zł    KUP!

Archiwum