Ulubiony kiosk TU PRZEJRZYSZ BIEŻĄCE WYDANIE Live Sound ULUBIONYKIOSK.PL - PRZESYŁKA GRATIS

Magazyn Live Sound & Installation

Tematy z okładki

CKK Jordanki

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki to 22.000 m2 wyjątkowej architektury, zlokalizowanej w samym sercu Torunia. Budynek Centrum mieści Salę Koncertową oraz Salę Kameralną, które mogą być ze sobą połączone. Akustyka Sali Koncertowej może być modyfikowana dzięki użyciu ruchomych sufitów, zaś Sala Kameralna jest wyposażona w system kinowy z systemem surround.

 

Pod koniec lutego firma Konsbud Audio zaprosiła do zwiedzenia CKK Jordanki i udziału w rewelacyjnym koncercie Richarda Bony. O obu tych wydarzeniach wspomnimy w niniejszym artykule, jednak głównym jego tematem jest samo CKK Jordanki, a przede wszystkim zastosowane w nim rozwiązania technologiczne dotyczące akustyki i dźwięku. Na początek tradycyjnie słów kilka o samym obiekcie oraz historii jego powstania.

 

Jordanki to część dawnego Przedmieścia Chełmińskiego w Toruniu, które rozciągało się za północną częścią murów Starego Miasta. Pierwotnie teren stanowił gospodarcze i rolnicze zaplecze średniowiecznego Torunia. Od końca XIII wieku, poza budynkami mieszkalnymi, powstawało na nim wiele rzemieślniczych warsztatów, a także rozwijało się ogrodnictwo, pszczelarstwo oraz sadownictwo. Teren wielokrotnie przekształcano. Od XVII wieku w jego obrębie tworzono na przemian sieci fortyfikacji oraz mniejsze i większe tereny ogrodowo-parkowe.

numer
04
2016

 

Prenumerata Co w numerze

 

SPRZĘT

 • Subbas plus zestaw głośnikowy Bayor-Audio DA46 i HBP12HP
 • Mikser/przełącznik wideo Roland V-1HD

INSTALACJE

 • Arena Zabrze

PREZENTACJA

 • Agencja Muzyczna UNION

WYDARZENIA

 • Live Sound Day
 • VI Małopolskie Warsztaty dla Akustyków
 • Outline Day

RUBRYKI STAŁE

 • Nowości, Realizacje i Wydarzenia
 • Od redakcji
 • Branża
 • Prenumerata
 • W następnym numerze

 

TUTORIALE

 

Akustyka wnętrz. Ustroje dźwiękochłonne – płytowe i membranowe
W poprzednim numerze rozpoczęliśmy temat dotyczący właściwości i zastosowania materiałów, które będziemy stosować do wytłumiania pomieszczeń, należących do I grupy, czyli materiałów i wyrobów dźwiękochłonnych. Pozostała nam jeszcze do omówienia II grupa, czyli ustroje dźwiękochłonne. Ustroje dźwiękochłonne to elementy złożone, wykonane z jednego lub kilku materiałów (lub wyrobów), najczęściej niedźwiękochłonnych, tak skonstruowane, że tworzą układy, przeważnie rezonansowe, pochłaniające dźwięk w określonym paśmie częstotliwości.

 

Dither. Walka z szumem jego własną bronią
O tym, że urządzenia cyfrowe też szumią, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Co prawda nie tak, jak „analogi” (różnica jest zarówno w kwestii wielkości tego szumu, jak i w jego formie), ale niestety nie jesteśmy w stanie całkowicie się od niego uwolnić.

 

Złącza i dystrybucja sygnałów audio
W przypadku koncertów z udziałem wielu wykonawców każda minuta zmarnowana przez ekipę techniczną podczas instalowania danego zespołu na scenie jest jednocześnie kolejną minutą zabraną temu wykonawcy z przydzielonego mu czasu. Nietrudno odgadnąć, że tracony czas jest częstą przyczyną powstawania konfliktów podczas prób. Jednak nie w każdym przypadku powodem marnowania czasu wykonawcy jest nieudolność – jakże często i niesprawiedliwie przypisywana pracującym na scenie ludziom.

Jakie korzyści z prenumeraty

Zachęcamy do lektury Magazynu LiveSound & Installation – głównego źródła polskich informacji dla inżynierów i menadżerów działających zawodowo w branży nagłośnieniowej i oświetleniowej.

Proponujemy dwa rodzaje prenumeraty miesięcznika. Wersję tradycyjną papierową, w której poza 11 kolejnymi numerami LSI otrzymasz prawo do bezpłatnej e-prenumeraty, oraz wersję w postaci elektronicznej, gdzie po rejestracji otrzymasz link do PDF'a z magazynem LiveSound & Installation w formie graficznej dokładnie takiej, jak w wydaniu papierowym.

Prenumerata tradycyjna to gwarancja regularnego otrzymywania na Twoje biurko papierowego wydania magazynu, natomiast elektroniczna – możliwość łatwej archiwizacji i skorzystania z dodatkowych funkcji takich jak wyszukiwarka oraz linki do stron WWW.

Prenumerata roczna tylko
46,2 zł    KUP!