Ulubiony kiosk TU PRZEJRZYSZ BIEŻĄCE WYDANIE Live Sound ULUBIONYKIOSK.PL - PRZESYŁKA GRATIS

Magazyn Live Sound & Installation

Tematy z okładki

Teatr Muzyczny Capitol

Teatr Muzyczny Capitol to teatr otwarty na odkrywcze formy muzyczne i teatralne, lecz nie odwracający się od dobrych tradycji. Wystawia spektakle dla widzów dorosłych i dla dzieci: od przedstawień rozrywkowych, broadwayowskich musicali, po adaptacje polskiej i światowej literatury, angażujące odbiorców w inteligentny dialog z twórcami.

 

Capitol we Wrocławiu jest teatrem miejskim – jednostką kulturalną Samorządu Miasta Wrocławia – mieszczącym się w budynku przedwojennego kinoteatru Capitol z 1929 roku. W wyniku gruntownej przebudowy w latach 2011-2013 został ponad czterokrotnie powiększony, zyskał najnowocześniejszą technologię sceny, a jego modernistyczne wnętrze odrestaurowano z niezwykłą pieczołowitością. Jak wygląda teatr po przebudowie, jakim dysponuje sprzętem – to pytania, na które postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

 

Pierwotny Capitol był kompleksem składającym się z trzech budynków – frontowego, z hallem kasowym i mieszkaniami na wyższych kondygnacjach (od strony ówczesnej Gartenstrasse, a dziś ul. Piłsudskiego), który nie przetrwał do naszych czasów, sali widowni, którą z budynkiem frontowym spinał łącznik, oraz budynku administracji, magazynów i zaplecza technicznego – od strony ówczesnej Springerstrasse, a dzisiejszej ul. Bogusławskiego.

numer
02
2016

 

Prenumerata Co w numerze

 

SPRZĘT

  • Zestawy głośnikowe/monitory L-Acoustics seria X
  • Mikrofon TC-Helicon MP-75

HISTORIA I TERAŹNIEJSZOŚĆ

  • CLAIR (Brothers)

PREZENTACJA

  • Sommer Cable
  • Konsolety APB-DynaSonics

RUBRYKI STAŁE

  • Nowości, Realizacje i Wydarzenia
  • Od redakcji
  • Branża
  • Prenumerata
  • W następnym numerze

 

TUTORIALE

 

Akustyka wnętrz. Kształtowanie warunków pogłosowych
W ubiegłym miesiącu powiedzieliśmy sobie co nieco o czynnikach kształtujących akustykę wnętrz – o tym, na co powinien zwrócić uwagę projektant nowego czy przebudowywanego obiektu w kwestii jego akustyki. Rozważaliśmy m.in. kwestię wpływu czasu opóźnienia pierwszego odbicia na odbiór mowy i muzyki (przypomnijmy szybko, wartość krytycznego opóźnienia czasowego waha się od 20 ms dla mowy do ponad 100 ms dla muzyki, a ponadto zależy od stosunku natężenia dźwięku bezpośredniego do odbitego), poruszyliśmy temat zrozumiałości mowy i jej liczbowego określenia oraz wpływu hałasu i czasu pogłosu na zrozumiałość.

 

Światłowody
„Od maleńkości” jesteśmy „za pan brat” z kablami i przewodami. Może będąc kilkuletnimi maluchami nie mieliśmy zbyt wielkiej styczności z przewodami, ale już będąc nieco starsi zapewne co rusz musieliśmy coś podłączać, odłączać, zwijać i rozwijać (przewody). Pracując przy nagłośnieniu czy oświetleniu, bądź grając w zespole muzycznym, kable i przewody są naszym nieodłącznym towarzyszem niedoli.

 

Filtry FIR. Crossovery i filtry kompensujące
Po dłuższej „świątecznej” przerwie wracamy do tematu filtrów cyfrowych typu FIR i ich projektowania przy użyciu darmowego oprogramowania rePhase.

Jakie korzyści z prenumeraty

Zachęcamy do lektury Magazynu LiveSound & Installation – głównego źródła polskich informacji dla inżynierów i menadżerów działających zawodowo w branży nagłośnieniowej i oświetleniowej.

Proponujemy dwa rodzaje prenumeraty miesięcznika. Wersję tradycyjną papierową, w której poza 11 kolejnymi numerami LSI otrzymasz prawo do bezpłatnej e-prenumeraty, oraz wersję w postaci elektronicznej, gdzie po rejestracji otrzymasz link do PDF'a z magazynem LiveSound & Installation w formie graficznej dokładnie takiej, jak w wydaniu papierowym.

Prenumerata tradycyjna to gwarancja regularnego otrzymywania na Twoje biurko papierowego wydania magazynu, natomiast elektroniczna – możliwość łatwej archiwizacji i skorzystania z dodatkowych funkcji takich jak wyszukiwarka oraz linki do stron WWW.

Prenumerata roczna tylko
46,2 zł    KUP!