Ulubiony kiosk TU PRZEJRZYSZ BIEŻĄCE WYDANIE Live Sound ULUBIONYKIOSK.PL - PRZESYŁKA GRATIS

Magazyn Live Sound & Installation

Tematy z okładki

Teatr Ludowy w Krakowie

Teatr Ludowy jest jednym z najmłodszych teatrów Krakowa – został otwarty 3 grudnia 1955 roku, a pierwszą premierą byli „Krakowiacy i Górale” Wojciecha Bogusławskiego.

 

Pierwszym dyrektorem teatru została Krystyna Skuszanka, która w ciągu kilku lat swej działalności, wraz z reżyserem Jerzym Krassowskim i scenografem Józefem Szajną, podniosła Teatr Ludowy do rangi jednej z najwybitniejszych i najbardziej interesujących scen dramatycznych w Polsce, o wyraźnym obliczu filozoficzno-ideowym. W tym roku Teatr Ludowy świętuje swoje 60-lecie. Była to więc świetna okazja – którą zresztą teatr skrzętnie wykorzystał – aby poczynić pewne inwestycje. Jedną z nich jest nowy system nagłośnieniowy sali teatralnej, która to inwestycja zakończyła się tuż przed nowym sezonem teatralnym, tj. początkiem września tego roku.

 

Teatr Ludowy w Krakowie dysponuje czterema scenami – Dużą Sceną w budynku głównym na Osiedlu Teatralnym, Sceną Pod Ratuszem (znajdującą się, jak sama nazwa wskazuje, na Rynku pod Ratuszem), Sceną Stolarnia (najmłodsza scena, powstała w 2004 roku w budynku zaplecza, gdzie kiedyś rzeczywiście znajdowała się stolarnia) oraz Sceną Nurt, również znajdującą się w budynku głównym na Osiedlu Teatralnym, na jego zapleczu (pierwotnie miała to być sala prób, ale szybko okazało się, że to idealne miejsce na scenę eksperymentalną).

numer
12
2015

 

Prenumerata Co w numerze

 

SPRZĘT

  • Konsoleta Yamaha TF3
  • Audio-Technica System 10 Pro
  • Zestawy głośnikowe Electro-Voice EKX15P i EKX18SP

WYDARZENIA

  • Triduum Muzyki Nowej „Dźwięk, Przestrzeń, Akustyka”

HISTORIA I TERAŹNIEJSZOŚĆ

  • Neumann cz. III

ROZMOWA

  • Marek Suberlak, FS Audio

RUBRYKI STAŁE

  • Od redakcji
  • Branża
  • Prenumerata
  • W następnym numerze

 

TUTORIALE

 

Akustyka wnętrz. Promieniowanie źródeł dźwięku w pomieszczeniu
Ten artykuł poświęcimy na omówienie kilku istotnych informacji o promieniowaniu źródeł dźwięku w pomieszczeniu, wpływu kierunkowości źródła na rozkład energii w pomieszczeniu i o sumowaniu poziomów natężenia dźwięku z kilku źródeł.

 

Sztuka nagłaśniania werbla
Historycznie rzecz ujmując, początkowo stosowanie mikrofonów do perkusji było minimalne, nawet w studiu nagrań. Zanim w końcu lat 50. ubiegłego wieku pojawił się rock and roll z jego uwydatnionym rytmem (na 2 i na 4), umieszczanie mikrofonu blisko werbla nie było praktykowane i nie było też wiele mikrofonów werblowych.

 

Czynnik ludzki. 10 powodów kiepskiego brzmienia z naszej winy
Czytając raporty lub relację z badań wypadków lotniczych często napotykamy na określenie „czynnik ludzki”. W sumie jest to nic innego, jak bardziej „polityczne” określenie pojęcia „błąd ludzki”, który – jak się okazuje – jest przyczyną ponad 90% wspomnianych wypadków czy katastrof lotniczych.

 

Problemy z zasilaniem
Od czasu pojawienia się systemów elektronicznych zakłócenia pochodzące od zasilania były i są źródłem różnorakich problemów, od niepożądanych zjawisk (szumy, brumy, piki) wprowadzanych do sygnału użytecznego, poprzez zakłócanie pracy urządzeń, aż do zniszczeń komponentów, a nawet całych systemów.

Jakie korzyści z prenumeraty

Zachęcamy do lektury Magazynu LiveSound & Installation – głównego źródła polskich informacji dla inżynierów i menadżerów działających zawodowo w branży nagłośnieniowej i oświetleniowej.

Proponujemy dwa rodzaje prenumeraty miesięcznika. Wersję tradycyjną papierową, w której poza 11 kolejnymi numerami LSI otrzymasz prawo do bezpłatnej e-prenumeraty, oraz wersję w postaci elektronicznej, gdzie po rejestracji otrzymasz link do PDF'a z magazynem LiveSound & Installation w formie graficznej dokładnie takiej, jak w wydaniu papierowym.

Prenumerata tradycyjna to gwarancja regularnego otrzymywania na Twoje biurko papierowego wydania magazynu, natomiast elektroniczna – możliwość łatwej archiwizacji i skorzystania z dodatkowych funkcji takich jak wyszukiwarka oraz linki do stron WWW.

Prenumerata roczna tylko
46,2 zł    KUP!

Archiwum