Ulubiony kiosk TU PRZEJRZYSZ BIEŻĄCE WYDANIE Live Sound ULUBIONYKIOSK.PL - PRZESYŁKA GRATIS

Magazyn Live Sound & Installation

Tematy z okładki

Laboratorium Akustyki Technicznej

Konsolety, systemy nagłośnieniowe, procesory, mikrofony itp. to efekt końcowy wielu, wielu godzin prac nad ich zaprojektowaniem oraz przebadaniem w różnych warunkach i sytuacjach.

 

Podobnie sale koncertowe (te zaprojektowane i wykonane „z głową”, a więc w konsultacji i pod nadzorem wykwalifikowanego akustyka) – ich powstanie jest również okupione godzinami badań i pomiarów, np. okładzin ściennych, foteli, a nawet elementów systemu oświetleniowego. Ludzie, którzy tym się zajmują nie pracują w warunkach, do jakich przyzwyczajeni są realizatorzy dźwięku – szczególni ci live’owi. Ich miejscem pracy jest zacisze laboratorium, w którym dokonują oni różnorakich pomiarów, badań, symulacji itp. Takich miejsc w Polsce jest kilka, a jednym z nich jest LAT czyli Laboratorium Akustyki Technicznej Katedry Mechaniki i Wibroakustyki Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

 

Laboratorium działa nieprzerwanie od 1974 roku i służy – jako że jest jednostką uczelni wyższej – przede wszystkim kształceniu studentów oraz podnoszeniu wiedzy kadry dydaktycznej. Ale nie tylko – wszak można połączyć „przyjemne z pożytecznym”, tj. prace dydaktyczną z możliwością zdobycia dodatkowych środków finansowych na rozwój laboratorium, jak i ogólnie uczelni. Toteż Laboratorium Akustyki Technicznej świadczy również usługi dla tzw. „przemysłu”, wykonując różnorakie działania w zakresie miernictwa akustycznego, na zlecenie klientów zewnętrznych.

numer
09
2015

 

Prenumerata Co w numerze

 

SPRZĘT

 • Mikser rackowy Behringer X Air XR18
 • Dwu- i czterokanałowy wzmacniacz NAW HD14 i HDQ10

WYDARZENIA

 • Akustyka na etapie projektowania, wykonawstwa i użytkowania obiektów budowlanych
 • 49. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju

REALIZACJE

 • Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie

HISTORIA I TERAŹNIEJSZOŚĆ

 • Dynacord

ROZWAŻANIA

 • Konsolety cyfrowe

RUBRYKI STAŁE

 • Od redakcji
 • Branża
 • Prenumerata
 • W następnym numerze

 

TUTORIALE

 

Akustyka wnętrz – podstawowe informacje
Ogólnie rzecz ujmując akustyka to dział fizyki i techniki obejmujący zjawiska związane z powstawaniem, propagacją i oddziaływaniem fal akustycznych. Ze względu na różnorodność działów akustyka jest obecnie traktowana jako nauka interdyscyplinarna obejmująca oprócz akustyki ogólnej, zajmującej się zagadnieniami podstawowymi, również szereg działów akustyki stosowanej, zajmujących się praktycznym zastosowaniem zjawisk akustycznych.

 

Filtry FIR w praktyce
Filtry FIR, czyli filtry cyfrowe o skończonej odpowiedzi impulsowej – jak większość rzeczy w technice audio – nie są czymś zupełnie nowym, bowiem istnieją już od wielu lat. Jednak dopiero od niedawna, dzięki rozwojowi techniki i nowych technologii, znalazły swoje praktyczne zastosowanie i mogły trafić pod przysłowiowe strzechy.

 

Nagłaśnianie, reprodukcja czy produkcja
Realizator dźwięku to człowiek, który – jak sama nazwa mówi – realizuje dźwięk. Od tego, jak on tego dokona, zależeć będzie efekt końcowy, czyli jak występ danego zespołu czy artysty będzie odebrany przez słuchaczy.

Jakie korzyści z prenumeraty

Zachęcamy do lektury Magazynu LiveSound & Installation – głównego źródła polskich informacji dla inżynierów i menadżerów działających zawodowo w branży nagłośnieniowej i oświetleniowej.

Proponujemy dwa rodzaje prenumeraty miesięcznika. Wersję tradycyjną papierową, w której poza 11 kolejnymi numerami LSI otrzymasz prawo do bezpłatnej e-prenumeraty, oraz wersję w postaci elektronicznej, gdzie po rejestracji otrzymasz link do PDF'a z magazynem LiveSound & Installation w formie graficznej dokładnie takiej, jak w wydaniu papierowym.

Prenumerata tradycyjna to gwarancja regularnego otrzymywania na Twoje biurko papierowego wydania magazynu, natomiast elektroniczna – możliwość łatwej archiwizacji i skorzystania z dodatkowych funkcji takich jak wyszukiwarka oraz linki do stron WWW.

Prenumerata roczna tylko
46,2 zł    KUP!