Ulubiony kiosk TU PRZEJRZYSZ BIEŻĄCE WYDANIE Live Sound ULUBIONYKIOSK.PL - PRZESYŁKA GRATIS

Magazyn Live Sound & Installation

Tematy z okładki

Teatr Wielki - Opera Narodwa

Akustyka wnętrz to temat niełatwy i często – niestety – zaniedbywany przez projektantów obiektów, w których mają odbywać się koncerty czy też wystawiane mają być opery oraz sztuki teatralne. Czyli tam, gdzie przekaz mowy i muzyki jest istotny. Nie tylko nowobudowane obiekty cierpią na pewne mankamenty z tym związane, również i obiekty budowane kilkaset lat temu nie zawsze są idealne pod względem akustyki. Aby temu zaradzić wymyślono elektroniczny system wsparcia akustyki.

 

Tego typu system – jako pierwszy w Polsce – został w ubiegłym roku zainstalowany w Sali im. Moniuszki, głównej sali Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Przy okazji obiekt wzbogacił się o nowe, profesjonalne i, co nie mniej ważne, zupełnie niewidoczne nagłośnienie FOH.

 

Teatr Wielki – Opera Narodowa współdzieli z Teatrem Narodowym budynek przy Placu Teatralnym w Warszawie. W miejscu tym kiedyś stał kompleks handlowo-usługowy i hotel dla kupców – Marywil, który powstał jeszcze za czasów Jana III Sobieskiego, a nazwa pochodzi od imienia sławnej żony króla, Marysieńki. W latach 30. XIX wieku Marywil został zburzony i na jego miejscu został wybudowany teatr (lata 1825–1833) według projektu Antonia Corazziego. Corazzi zdecydował się zaadaptować wschodnie skrzydło dawnego Marywilu, dobudowane do niego na początku XIX wieku. Istnieje ono do dziś, jako wschodnia część fasady teatru, natomiast część zachodnia fasady, wybudowana dzięki Corazziemu, jest lustrzanym odbiciem zachowanej fasady marywilskiej.

numer
03
2015

 

Prenumerata Co w numerze

 

SPRZĘT

 • Mikser Mackie DL32R
 • Satelity naścienne Pol-Audio SAT110-250AH i SAT112-350AH
 • Zestawy głośnikowe JBL Control 65P/T + 60PS/T

WYDARZENIA

 • Skrillex w Gdańsku

ROZMOWA

 • Dominik „Fugas” Maczuga i Midas PRO1

REALIZACJE

 • Szkoła Muzyczna im. B. Rutkowskiego w Krakowie

HISTORIA I TERAŹNIEJSZOŚĆ

 • Midas Consoles i Klark Teknik cz. II

RUBRYKI STAŁE

 • Od redakcji
 • Branża
 • Prenumerata
 • W następnym numerze

 

TUTORIALE

 

Systemy wsparcia akustyki - Yamaha AFC3 i inne
W artykule kilka stron wcześniej można przeczytać o pierwszym w Polsce systemie wsparcia akustyki – AFC3 firmy Yamaha – jaki został zainstalowany w Sali im. Moniuszki Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. W ubiegłym miesiącu system ten został też oficjalnie pokazany „światu” podczas prezentacji 16 lutego. Co to w ogóle jest ten system wsparcia akustyki, jak działa i po co się go stosuje – na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

 

Percepcja i parametry światła
Otaczający nas świat, cokolwiek by o nim nie powiedzieć, jest pełen rzeczy, zjawisk i widoków budzących autentyczny zachwyt. Czymże jednak byłyby nawet najpiękniejsze widoki, gdyby nie można było ich zobaczyć i podziwiać. W tym celu my, ludzie (ale też i inne stworzenia), wyposażeni zostaliśmy w narząd wzroku, dzięki któremu postrzegamy w 83% otaczającą nas rzeczywistość. Dla porównania, dzięki narządowi słuchu odbieramy tylko 11% wrażeń pochodzących od otaczającego nas świata.

 

Jakie korzyści z prenumeraty

Zachęcamy do lektury Magazynu LiveSound & Installation – głównego źródła polskich informacji dla inżynierów i menadżerów działających zawodowo w branży nagłośnieniowej i oświetleniowej.

Proponujemy dwa rodzaje prenumeraty miesięcznika. Wersję tradycyjną papierową, w której poza 11 kolejnymi numerami LSI otrzymasz prawo do bezpłatnej e-prenumeraty, oraz wersję w postaci elektronicznej, gdzie po rejestracji otrzymasz link do PDF'a z magazynem LiveSound & Installation w formie graficznej dokładnie takiej, jak w wydaniu papierowym.

Prenumerata tradycyjna to gwarancja regularnego otrzymywania na Twoje biurko papierowego wydania magazynu, natomiast elektroniczna – możliwość łatwej archiwizacji i skorzystania z dodatkowych funkcji takich jak wyszukiwarka oraz linki do stron WWW.

Prenumerata roczna tylko
46,2 zł    KUP!

Archiwum