Ulubiony kiosk TU PRZEJRZYSZ BIEŻĄCE WYDANIE Live Sound ULUBIONYKIOSK.PL - PRZESYŁKA GRATIS

Magazyn Live Sound & Installation

Tematy z okładki

Suwałki Blues Festival

Suwalski festiwal bluesowy – Suwałki Blues Festival – to cykliczna impreza organizowana od roku 2008, oczywiście w Suwałkach. Jej organizatorami są Urząd Miejski i Suwalski Ośrodek Kultury. Impreza tradycyjnie odbywa się w drugi weekend lipca, a znana jest już nie tylko w Polsce, ale i na arenie międzynarodowej, zwłaszcza że wielu wykonawców występujących na scenach festiwalu to goście spoza Polski.

 

Tak też i było w tym roku. Organizatorzy – prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz oraz Bożena Kamińska, dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury – zgodnie ocenili, że była to najlepsza edycja w historii. Niewątpliwie przyczynkiem do tego było bardzo profesjonalne podejście do tematu obsługi technicznej wydarzenia, której w tym roku podjęła się znana już czytelnikom „miejscowa” firma Bayer Media.

 

W swojej 7-letniej historii SBF gościł muzyków znanych i tych, którzy dopiero dobijają się na wielkie sceny. Co ciekawe, obok stricte bluesowych wykonawców, jak – choćby z krajowego podwórka – Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa, Shakin’ Dudi czy Dżem, na festiwalowych scenach pojawiali się artyści mniej (lub wręcz w ogóle) kojarzeni z muzyką bluesową, np. Michał Urbaniak i Mika Urbaniak, Perfect, Oddział Zamknięty czy TSA!

numer
09
2014

 

Prenumerata Co w numerze

 

SPRZĘT

 • Zestaw głośnikowy PreSonus StudioLive 328AI + 18sAI
 • Interfejs audio Focusrite RedNet D16 AES
 • Systemy bezprzewodowe TAKSTAR X6 i DG-K80
 • Instalacyjny procesor BIAMP TesiraFORTE

WYDARZENIA

 • Metallica by Request – koncert na Stadionie Narodowym
 • Black Sabbath w Polsce

 

ROZWAŻANIA

 • Magiczny środek pasma

RUBRYKI STAŁE

 • Od redakcji
 • Branża
 • Prenumerata
 • W następnym numerze

 

TUTORIALE

 

Subwoofery – współpraca basów z „górkami”
Zakres słyszalnych (teoretycznie) przez człowieka częstotliwości mieści się w granicach 20 Hz-20 kHz – to chyba wie każdy. Każdy z nas też dobrze wie, że nikt nie wymyślił (i pewnie prędko nie wymyśli) pojedynczego przetwornika, który byłby w stanie pokryć równomiernie całe to pasmo, a przynajmniej przeważającą jego część, choćby 40 Hz-18 kHz.
Stąd systemy nagłośnieniowe składają się z kilku różnych głośników, z których każdy odpowiada za odtwarzanie dźwięków z zakresu „swojego” pasma – to również nic nowego. Idealnym, wiernie odtwarzającym sygnał, który doń wchodzi, jest system o równej jak stół charakterystyce amplitudowej i możliwie najbardziej liniowej charakterystyce fazowej.

 

Reflektory typu SPOT – Fresnele i PC-ty
Opisane w artykule w poprzednim numerze LSI (lipiec/sierpień 2014) naświetlacze i PAR-y to najprostsze urządzenia oświetleniowe, wyposażone – z punktu widzenia optyki – tylko w źródło światła i odbłyśnik, albo inaczej reflektor, (naświetlacze) lub żarówkę ze zintegrowanym reflektorem i soczewką (PAR).
W zasadzie oprócz wymiany żarówki na innego typu (w PAR-ach) w urządzeniach tych nie możemy wpływać na szerokość wiązki światła, rzadko kiedy też stosuje się skrzydełka profilujące itp. „szpeje”. Jedyne, czego używa się powszechnie, to filtry żelowe, do zamontowania których, zarówno w PAR-ach, jak i naświetlaczach, służą specjalne ramki (mowa oczywiście o „tradycyjnych” PAR-ach i naświetlaczach, z żarowymi źródłami światła, nie urządzeniach LED-owych).

Jakie korzyści z prenumeraty

Zachęcamy do lektury Magazynu LiveSound & Installation – głównego źródła polskich informacji dla inżynierów i menadżerów działających zawodowo w branży nagłośnieniowej i oświetleniowej.

Proponujemy dwa rodzaje prenumeraty miesięcznika. Wersję tradycyjną papierową, w której poza 11 kolejnymi numerami LSI otrzymasz prawo do bezpłatnej e-prenumeraty, oraz wersję w postaci elektronicznej, gdzie po rejestracji otrzymasz link do PDF'a z magazynem LiveSound & Installation w formie graficznej dokładnie takiej, jak w wydaniu papierowym.

Prenumerata tradycyjna to gwarancja regularnego otrzymywania na Twoje biurko papierowego wydania magazynu, natomiast elektroniczna – możliwość łatwej archiwizacji i skorzystania z dodatkowych funkcji takich jak wyszukiwarka oraz linki do stron WWW.

Prenumerata roczna tylko
46,2 zł    KUP!