Ulubiony kiosk TU PRZEJRZYSZ BIEŻĄCE WYDANIE Live Sound ULUBIONYKIOSK.PL - PRZESYŁKA GRATIS

Magazyn Live Sound & Installation

Tematy z okładki

Makbet w Hali Stulecia

Fani muzyki klasycznej, a konkretnie opery – szczególnie ci z Dolnego Śląska i sąsiednich województw – przyzwyczajeni są już do tego, że raz na przełomie wiosny i lata, a drugi raz na pożegnanie lata, mogą spodziewać się operowej uczty w wydaniu muzyków Opery Wrocławskiej i zaproszonych gości, uczestnicząc w kolejnym megawidowisku przygotowanym przez dyrektor opery, panią Ewę Michnik i jej zespół.

 

Nie inaczej było/będzie w tym roku. Piszę w czasie przeszłym i przyszłym jednocześnie, bowiem jedno takie widowisko mamy już za sobą – i o tym właśnie będzie ten artykuł – a drugie szykuje się we wrześniu, w miejscu, które świetnie zdało egzamin podczas ubiegłorocznego wystawienia tam „Skrzypka na dachu” (relacja z tego wydarzenia w ubiegłorocznym numerze wakacyjnym LSI).mie.

 

Makbet to dramat Wiliama Szekspira, ale również opera Giuseppe Verdiego, której libretto oparte jest oczywiście na dziele angielskiego pisarza. To pierwsza spośród dzieł kompozytora adaptacja Szekspira, której autorem libretta jest wieloletni współpracownik Verdiego Francesco Maria Piave. Prapremiera „Makbeta” Verdiego miała miejsce 14 marca 1847 r. we Florencji, ale to stosunkowo wczesne dzieło kompozytor poddał gruntownej przeróbce osiemnaście lat później, dla potrzeb premiery w Paryżu 19 kwietnia 1865 r. Właśnie ta druga wersja od niemal stu lat nie schodzi ze scen teatrów operowych całego świata.

numer
7-8
2014

 

Prenumerata Co w numerze

 

SPRZĘT

 • System AKG DMS TETRAD
 • System Fohhn LX-11 i XS-10
 • Mikser Behringer X32 Rack

WYDARZENIA

 • Polska premiera systemu LYON Meyer Sound

PREZENTACJA

 • Flagowy system firmy Outline – GTO – u „Giganta”

GŁOS PRODUCENTA

 • Lab.gruppen seria FP+

REALIZACJE

 • Konstanciński Dom Kultury „Hugonówka”
 • Sala Widowiskowa w Gminnym Ośrodku Kultury w Tarczynie

RUBRYKI STAŁE

 • Od redakcji
 • Branża
 • Prenumerata
 • W następnym numerze

 

TUTORIALE

 

AutoRTA i inne auto…
Żyjemy obecnie w czasach, w których króluje wszechobecna automatyzacja procesów, i to w różnorakich dziedzinach. Mamy automatycznie pralki, które same wypiorą, wypłuczą i odwirują, automaty do kawy, które wiadomo, co robią, mamy automatycznego pilota w każdy samolocie pasażerskim i w dużej części samolotów tzw. „małego lotnictwa” (albo inaczej GA – General Aviation) itd., itd.

 

Ambiens w odsłuchach osobistych
To, że artysta występujący na scenie musi być odpowiednio słyszalny przez zgromadzonych widzów/słuchaczy, jest tak oczywistą rzeczą, jak to, że słońce rano wschodzi, a wieczorem zachodzi (choć przysłuchując się „dokonaniom” niektórych realizatorów dźwięku można mieć niejakie wątpliwości, że dla nich też jest to tak samo oczywiste).

 

Nagłośnieniowe systemy kompaktowe
Tym, co pożądane jest przy typowych aplikacjach związanych ze wzmacnianiem dźwięku oraz jego rozpraszaniem na interesującym nas w danej sytuacji obszarze, jest przede wszystkim przewidywalny kształt promieniowania, z możliwością pełnej nad nim kontroli.

 

Oświetlenie konwencjonalne
Światło konwencjonalne – reflektory PAR, Profile, Fresnele i PC-ty itp. – nie jest to obecnie grupa urządzeń, którą można spotkać w dużych ilościach na koncertach, festiwalach i innych imprezach obsługiwanych przez firmy rentalowe. Tam królują ruchome głowy, panele i ekrany LED-owe, a jak już używa się PAR-ów, to przeważnie w ich wersji „LED”.

Jakie korzyści z prenumeraty

Zachęcamy do lektury Magazynu LiveSound & Installation – głównego źródła polskich informacji dla inżynierów i menadżerów działających zawodowo w branży nagłośnieniowej i oświetleniowej.

Proponujemy dwa rodzaje prenumeraty miesięcznika. Wersję tradycyjną papierową, w której poza 11 kolejnymi numerami LSI otrzymasz prawo do bezpłatnej e-prenumeraty, oraz wersję w postaci elektronicznej, gdzie po rejestracji otrzymasz link do PDF'a z magazynem LiveSound & Installation w formie graficznej dokładnie takiej, jak w wydaniu papierowym.

Prenumerata tradycyjna to gwarancja regularnego otrzymywania na Twoje biurko papierowego wydania magazynu, natomiast elektroniczna – możliwość łatwej archiwizacji i skorzystania z dodatkowych funkcji takich jak wyszukiwarka oraz linki do stron WWW.

Prenumerata roczna tylko
46,2 zł    KUP!