Ulubiony kiosk TU PRZEJRZYSZ BIEŻĄCE WYDANIE Live Sound ULUBIONYKIOSK.PL - PRZESYŁKA GRATIS

Magazyn Live Sound & Installation

Tematy z okładki

Teatr Narodowy

Teatr Narodowy – największa instytucja teatralna w Polsce – historię miał dosyć trudną, żeby nie powiedzieć burzliwą. Znamienne, że w czasie dwustu pięćdziesięciu lat swojego istnienia instytucja spłonęła aż czterokrotnie.

 

W czasie swojego istnienia teatr przeobrażał się wielokrotnie, jednak nie zawsze potrafił w pełni sprostać nadziejom, które pokładali w nim jego założyciele. Represje ze strony zaborcy, wybuch wojny i Powstania Warszawskiego, wreszcie trudne czasy PRL skutecznie uniemożliwiały Teatrowi Narodowemu rozwinięcie skrzydeł. W drugiej połowie XX wieku instytucja nie potrafiła stworzyć jednego, wyrazistego profilu, z którym mogliby kojarzyć ją widzowie. Raz deski teatru gościły mistyczne przedstawienia Dejmka, innym razem popkulturowe inscenizacje Hanuszkiewicza lub mało ambitne komedie mieszczańskie.

 

W 1985 roku budynek teatru po raz kolejny spłonął i instytucja na kolejnych dziesięć lat popadła w stan artystycznej stagnacji. Teatr Narodowy wznowił działalność dopiero w roku 1996, pod kierownictwem artystycznym Jerzego Grzegorzewskiego, i musiał zbudować swoją reputację w zasadzie zupełnie od nowa. Obecnie dyrektorem naczelnym jest Krzysztof Torończyk, natomiast artystycznym Jan Englert. Można powiedzieć, że w ostatnich osiemnastu latach teatr zaczął przeżywać swój renesans. Odzyskał status ważnej sceny w Polsce, zaczął być postrzegany jako miejsce prestiżowe, które umiejętnie zachowuje równowagę pomiędzy klasycznością i nowoczesnością.

numer
03
2014

 

Prenumerata Co w numerze

 

SPRZĘT

 • Interfejsy audio Focusrite RedNet
 • System bezprzewodowy Sony DWX + DPA d:facto II
 • Mikser audio-wideo Roland VR-50HD
 • Mikser instalacyjny JBL CSMA 280


WYDARZENIA

 • Szerokopasmowe szkolenie z technik nagłośnieniowych
 • Sound School – szkolenie z obsługi Powersoft Armonia


PREZENTACJA

 • L-Acoustics


RUBRYKI STAŁE

 • Od redakcji
 • Branża
 • Prenumerata
 • W następnym numerze

 

TUTORIALE

 

Wokal w miksie
Wokal to przeważnie główny składnik miksu – jeśli nie mamy oczywiście do czynienia tylko z samym składem instrumentalnym – do którego przykłada się (a przynajmniej powinno się przykładać) dużą uwagę. Cóż bowiem z tego, że instrumenty będą brzmiały selektywnie, czysto i w ogóle świetnie, jeśli nie będzie można zrozumieć, co śpiewa frontman, albo wręcz w ogóle nie będzie go słychać?

 

Latencja. Ma, czy nie ma znaczenia?
Jeszcze kilkanaście lat temu termin latencja był słowem w zasadzie nic nikomu nie mówiącym, po prostu nieznanym. Było to w czasach, kiedy technika cyfrowa dopiero raczkowała, a urządzenia typu konsoleta cyfrowa każdy „szanujący się” realizator omijał szerokim łukiem.

 

Rider techniczny
Temat ridera technicznego co jakiś czas wraca na łamach LSI, jak bumerang – raz na poważnie, raz żartobliwie. I nie bez zasadności, bowiem pomimo tej dość intensywnej kampanii „riderowej”, w której wypunktowujemy (żeby nie powiedzieć wprost – wyśmiewamy) różne riderowe „kwiatki” i piszemy, czego nie pisać, żeby nie robić sobie „obciachu”, co rusz trafiają do rąk firm nagłośnieniowych i oświetleniowych „produkty radosnej twórczości” realizatorów współpracujących z zespołami albo i samych muzyków (albo, jeszcze gorzej, ich menedżerów), po lekturze których często ręco opadają i nie wiadomo, czy śmiać się, czy płakać.

 

Jakie korzyści z prenumeraty

Zachęcamy do lektury Magazynu LiveSound & Installation – głównego źródła polskich informacji dla inżynierów i menadżerów działających zawodowo w branży nagłośnieniowej i oświetleniowej.

Proponujemy dwa rodzaje prenumeraty miesięcznika. Wersję tradycyjną papierową, w której poza 11 kolejnymi numerami LSI otrzymasz prawo do bezpłatnej e-prenumeraty, oraz wersję w postaci elektronicznej, gdzie po rejestracji otrzymasz link do PDF'a z magazynem LiveSound & Installation w formie graficznej dokładnie takiej, jak w wydaniu papierowym.

Prenumerata tradycyjna to gwarancja regularnego otrzymywania na Twoje biurko papierowego wydania magazynu, natomiast elektroniczna – możliwość łatwej archiwizacji i skorzystania z dodatkowych funkcji takich jak wyszukiwarka oraz linki do stron WWW.

Prenumerata roczna tylko
46,2 zł    KUP!

Archiwum