Ulubiony kiosk TU PRZEJRZYSZ BIEŻĄCE WYDANIE Live Sound ULUBIONYKIOSK.PL - PRZESYŁKA GRATIS

Magazyn Live Sound & Installation

Tematy z okładki

Teatr Śląski w Katowicach

Historia Teatru Śląskiego, a w zasadzie budynku w którym się znajduje, rozpoczyna się jeszcze w czasach, gdy Katowice nazywały się Kattowitz i znajdowały się w granicach ówczesnego Cesarstwa Niemieckiego. Budowany przy Rynku w latach 1905-1907, według projektu kolońskiego architekta Karla Moritza, gmach stał się siedzibą Teatru Miejskiego.

 

I tak przez pierwsze 15 lat istnienia teatr funkcjonował jako niemiecki ośrodek kultury, zaś po powrocie Śląska do granic Polski w październiku 1922 roku rozpoczął działalność jako Teatr Polski w Katowicach. Pierwszym dyrektorem katowickiej sceny został Tadeusz Wierzbicki. Dzięki staraniom kolejnych dyrektorów, przede wszystkim Mariana Sobańskiego, który kierował teatrem od 1927 roku do wybuchu II wojny światowej, na katowickiej scenie miały premiery najważniejsze sztuki z repertuaru klasyki polskiej, od „Dziadów” Adama Mickiewicza po dramaty Stanisława Wyspiańskiego, którego imię Teatr Polski otrzymał w 1936 roku. Po II wojnie światowej teatr stał się przystanią dla zespołu Polskiego Teatru Dramatycznego z Lwowa, zmieniając też nazwę na Teatr Śląski.

 

Placówka stara się spełniać rolę sceny narodowej na Śląsku. W jej repertuarze, przede wszystkim na Dużej Scenie, stałe miejsce mają wybitne pozycje klasyki polskiej i światowej.

numer
11
2013

 

Prenumerata Co w numerze

 

SPRZĘT

 • Mikser Allen&Heath Qu-16
 • Zestawy głośnikowe JBL PRX715 + PRX718XLF
 • Mikrofony MBHO
 • System bezprzewodowy Shure GLX-D
 • Wzmacniacz Powersoft Ottocanali 4K4


WYDARZENIA

 • Targi PLASA 2013
 • Ogólnopolskie Dni Zintegrowanych Systemów Bezpieczeństwa Pożarowego
 • Prezentacja systemów Turbosound Flashline i Flashline Mini w Londynie


REALIZACJE

 • Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu w Białej Podlasce


RUBRYKI STAŁE

 • Od redakcji
 • Branża
 • Prenumerata
 • W następnym numerze

 

TUTORIALE

 

Monitory podłogowe
W przeszłości wielokrotnie gościł na łamach tego magazynu temat bezprzewodowych mikrofonów, systemów odsłuchu osobistego, cyfrowych konsolet oraz wielu innych – w swoim czasie – mniej lub bardziej futurystycznych urządzeń, wykorzystujących różne zaawansowane technologie. Z biegiem lat wszystkie te urządzenia, opisywane jako nowinki myśli technicznej, stawały się coraz częściej i powszechniej dostępne, a tracony przez nie tym sposobem futurystyczny charakter przejmowały kolejne generacje konstruowanych urządzeń.

Postępująca w bardzo szybkim tempie cyfryzacja sprzętu pro audio spowodowała niestety, że coraz większa liczba młodych realizatorów zupełnie nie radzi sobie z klasycznymi urządzeniami analogowymi. Jest to zjawisko, które w mojej – może bardzo surowej – ocenie porównać można z procesem wtórnego analfabetyzmu.

 

10 przykazań nagłośnieniowca
Mamy na przykład „10 przykazań kierowcy”, „10 przykazań dobrego żywienia” czy też „10 przykazań dobrego seksu”, itd., itp. Również i w naszej dziedzinie, nagłośnieniowej, można wykreować takie „10 przykazań” (jakby tak dobrze przysiąść, to i z 50 też by się znalazło), czyli spraw ważnych, o których albo nie wiemy, albo wiemy, ale zapominamy, albo też wiemy, ale nie zdajemy sobie sprawy z ich istotności. Przytoczone poniżej „10 przykazań” przyda się zarówno początkującym, aby uświadomić ich w tym, co jest w tym „biznesie” ważne – czyli o czym trzeba wiedzieć/pamiętać, aby zrobić dobry „job” – jak i starym wyjadaczom, bo to właśnie oni często są „autorami” tzw. głupich błędów albo „czeskich błędów”, co wynika nie z ich niewiedzy, ale rutyny, czyli „zapominalstwa” o tych ważnych przecież kwestiach.

Jakie korzyści z prenumeraty

Zachęcamy do lektury Magazynu LiveSound & Installation – głównego źródła polskich informacji dla inżynierów i menadżerów działających zawodowo w branży nagłośnieniowej i oświetleniowej.

Proponujemy dwa rodzaje prenumeraty miesięcznika. Wersję tradycyjną papierową, w której poza 11 kolejnymi numerami LSI otrzymasz prawo do bezpłatnej e-prenumeraty, oraz wersję w postaci elektronicznej, gdzie po rejestracji otrzymasz link do PDF'a z magazynem LiveSound & Installation w formie graficznej dokładnie takiej, jak w wydaniu papierowym.

Prenumerata tradycyjna to gwarancja regularnego otrzymywania na Twoje biurko papierowego wydania magazynu, natomiast elektroniczna – możliwość łatwej archiwizacji i skorzystania z dodatkowych funkcji takich jak wyszukiwarka oraz linki do stron WWW.

Prenumerata roczna tylko
46,2 zł    KUP!

Archiwum