Ulubiony kiosk TU PRZEJRZYSZ BIEŻĄCE WYDANIE Live Sound ULUBIONYKIOSK.PL - PRZESYŁKA GRATIS

Magazyn Live Sound & Installation

Tematy z okładki

Nowa siedziba NOSPR w budowie

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, uznawana za wiodącą polską orkiestrę, pełni rolę ambasadora kultury reprezentującego nasz kraj na międzynarodowej scenie artystycznej. Niestety na „własnym podwórku” nie jest już tak kolorowo – a mam tu na myśli warunki lokalowe w obecnej siedzibie orkiestry. Jest nią bowiem budynek przy Placu Sejmu Śląskiego 2 w Katowicach (a w zasadzie jego część), tj. Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek.

 

Budowla ta jest jednak siedzibą wielu różnych instytucji, a więc trudno mówić tu o dobrych warunkach koncertowych, a tym bardziej nagraniowych. Należy pamiętać, że wykorzystywana sala była projektowana i wykonywana jako miejsce przeznaczone do organizowania zjazdów partyjnych, a nie do wykonywania muzyki filharmonicznej. Stąd pojawił się pomysł na to, aby tak szacowna instytucja mogła być wreszcie „na swoim”, w budynku zaprojektowanym od A do Z dla jej potrzeb.

 

Nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia powstaje na czterohektarowym terenie po dawnym placu drzewnym kopalni Katowice, położonym w sercu miasta i metropolii Silesia. Prestiżowy dla miasta i regionu gmach będzie silnie związany z kontekstem miejskim, współtworząc żywą i wielowątkową przestrzeń publiczną.

numer
06
2013

 

Prenumerata Co w numerze

 

SPRZĘT

 • Zestaw głośnikowy JBL STX835
 • Protokół wielokanałowej transmisji dźwięku cyfrowego AES50
 • Procesor głośnikowy Xilica Neutrino A0816-N
 • Wzmacniacz Crown DCi 4|600


WYDARZENIA

 • Akademia Dźwięku 2013
 • III Seminarium Pol-Audio w Bełchatowie
 • Świecące Gwiazdy – Patrick Woodroffe
 • Mixing with professionals
 • Free Form Festival


ROZWAŻANIA

 • Nie da się


RUBRYKI STAŁE

 • Od redakcji
 • Branża
 • Prenumerata
 • W następnym numerze

 

TUTORIALE

 

Vineyard vs. Shoebox. Plusy i minusy obu typów sal koncertowych
Prezentujemy dość szeroki opis procesu realizacji jednego z największych projektów sal koncertowych, a konkretnie całego budynku, o niespotykanej dotąd w Polsce staranności zaprojektowania akustyki i ochrony przeciwdźwiękowej.

Mój przyjaciel splitter

Duże i średnie produkcje muzyczne live, a ostatnimi czasy często i te mniejsze, nie mogą obyć się bez co najmniej dwóch konsolet – frontowej (nagłośnieniowej) na stanowisku FOH i monitorowej na scenie. W niektórych przypadkach może być ich trzy – gdy wydarzenie jest nagrywane wielośladowo, z wykorzystaniem osobnej konsolety, która „potrzebuje” czysty sygnał ze sceny, „nie skażony” wpływem preampów czy korekcji innej konsolety.

Głośnik dynamiczny. Parametry Thiele-Smalla
Głośnik dynamiczny ma dość prostą konstrukcję. Gdy przez uzwojenie cewki, która znajduje się w polu magnetycznym, przepływa prąd elektryczny, powstaje wtedy siła adekwatna do parametrów tegoż prądu. Wówczas membrana, przytwierdzona do cewki, porusza się w przód i w tył, wytwarzając fale ciśnienia powietrza.

 

Systemy oświetleniowe Konsolety oświetleniowe cz. II – protokoły sterujące
Aż do lat 80. ubiegłego wieku jedynym rzeczywistym protokołem sterującym był miedziany przewód na każdy kanał dimmera. Oznaczało to, że w zależności od liczby kanałów obsługiwanych przez sterownik światła taka też była liczba przewodów łączących wyjście sterownika z odpowiednimi dimmerami czy też kanałami dimmerów plus wspólny przewód masowy.

Jakie korzyści z prenumeraty

Zachęcamy do lektury Magazynu LiveSound & Installation – głównego źródła polskich informacji dla inżynierów i menadżerów działających zawodowo w branży nagłośnieniowej i oświetleniowej.

Proponujemy dwa rodzaje prenumeraty miesięcznika. Wersję tradycyjną papierową, w której poza 11 kolejnymi numerami LSI otrzymasz prawo do bezpłatnej e-prenumeraty, oraz wersję w postaci elektronicznej, gdzie po rejestracji otrzymasz link do PDF'a z magazynem LiveSound & Installation w formie graficznej dokładnie takiej, jak w wydaniu papierowym.

Prenumerata tradycyjna to gwarancja regularnego otrzymywania na Twoje biurko papierowego wydania magazynu, natomiast elektroniczna – możliwość łatwej archiwizacji i skorzystania z dodatkowych funkcji takich jak wyszukiwarka oraz linki do stron WWW.

Prenumerata roczna tylko
46,2 zł    KUP!

Archiwum