Ulubiony kiosk TU PRZEJRZYSZ BIEŻĄCE WYDANIE Live Sound ULUBIONYKIOSK.PL - PRZESYŁKA GRATIS

Magazyn Live Sound & Installation

Tematy z okładki

PLASA 2011

Kolejne targi PLASA w Londynie za nami. Cóż można o nich powiedzieć? Organizatorzy jak zwykle odtrąbili kolejny sukces (a cóż innego mają powiedzieć?), a jak to wyglądało w rzeczywistości? Naszym skromnym, subiektywnym zdaniem tendencja jest raczej spadkowa. W pamięci mamy pierwszą wizytę w Londynie na PLASA07, czyli w 2007 roku (nie tak znów dawno, jak widać). Oczywiście, to nie Frankfurt i nie Prolight + Sound (co też zawsze podkreślam), ale choć londyńskie targi w porównaniu do tych frankfurckich wyglądają wręcz kameralnie, producenci właśnie jesienią w stolicy Wielkiej Brytanii chętnie prezentowali swoje kluczowe nowości. W kategorii "dźwięk" honor imprezy uratował Midas Consoles, prezentując dwa nowe, kompaktowe stoły cyfrowe.

 

 

Trochę lepiej wyglądało to w kategorii urządzeń oświetleniowych, gdzie kilku producentów przygotowało parę interesujących nowości.

 

W artykule przyjrzymy się bliżej tej niezbyt oszałamiającej liczbie nowości zaprezentowanych w tym roku w Londynie.

numer
10
2011

 

Prenumerata Co w numerze

Artykuły i nowości

 • Rozmowa – Wojciech Cichocki
 • Eko Teatr
 • Filharmonia Gorzowska


Sprzęt

 • Shure Axient
 • Roland V-1600HD
 • Mikrofony Audix
 • Yamaha TX5n
 • NAW KX System
 • LD Systems LRX215 + LD DP1600
 • TOA M-633D


Działy

 • Od redakcji
 • Branża
 • Końcówka

 

Tutoriale

 

TECHNIKA CYFROWA - Filtracja cyfrowa - filtry IIR
Mamy już za sobą temat filtrów cyfrowych SOI (FIR), czyli filtrów o skończonej odpowiedzi impulsowej. Filtry te, dla przypomnienia, charakteryzują się m.in. stosunkowo prostą budową (algorytmem) i liniową fazą w zakresie częstotliwości przepuszczanych (w paśmie pracy). Drugą grupę stanowią filtry o nieskończonej odpowiedzi impulsowej NOI, z angielska określane również skrótem IIR – o nich będzie mowa w tym numerze.

PODSTAWY - Nagłaśnianie pomieszczeń "trudnych"
W poprzednim numerze poruszyliśmy temat nagłaśniania koncertów plenerowych. Teraz, ot choćby i dlatego, że sezon koncertów "na świeżym powietrzu" powoli dobiega końca, napiszemy co nieco o nagłaśnianiu koncertów i innych eventów w pomieszczeniach, a konkretnie w tych "wymagających".

PODSTAWY - Jak dbać o sprzęt?

Mimo że temat mało popularny, warto o nim przypomnieć. Bo właściwa eksploatacja zestawu muzycznego, nie tylko w trakcie grania, może ustrzec nas przed jego awarią. Jest wiele rodzajów i zastosowań sprzętu muzycznego, ale o każdy należy dbać tak samo, by uniknąć jego naprawy.

ŚWIATŁO - DMX - patch bays, inlets, outlets i universes
Poznaliśmy już urządzenia, które przetwarzają sygnał DMX, np. splittery, mergery, de- i multipleksery, itp. W poprzednim miesiącu z kolei poruszyliśmy temat równie ważnych "składników" systemu DMX512, jakimi są kable i złącza. Ten odcinek będzie poświęcony lokalizacji newralgicznego punktu "dowodzenia" systemem (patch bays), wyprowadzaniu i wprowadzaniu sygnału (inlets i outlets), powiemy też co nieco na temat tajemniczego "DMX universes".

Jakie korzyści z prenumeraty

Zachęcamy do lektury Magazynu LiveSound & Installation – głównego źródła polskich informacji dla inżynierów i menadżerów działających zawodowo w branży nagłośnieniowej i oświetleniowej.

Proponujemy dwa rodzaje prenumeraty miesięcznika. Wersję tradycyjną papierową, w której poza 11 kolejnymi numerami LSI otrzymasz prawo do bezpłatnej e-prenumeraty, oraz wersję w postaci elektronicznej, gdzie po rejestracji otrzymasz link do PDF'a z magazynem LiveSound & Installation w formie graficznej dokładnie takiej, jak w wydaniu papierowym.

Prenumerata tradycyjna to gwarancja regularnego otrzymywania na Twoje biurko papierowego wydania magazynu, natomiast elektroniczna – możliwość łatwej archiwizacji i skorzystania z dodatkowych funkcji takich jak wyszukiwarka oraz linki do stron WWW.

Prenumerata roczna tylko
46,2 zł    KUP!