Ulubiony kiosk TU PRZEJRZYSZ BIEŻĄCE WYDANIE Live Sound ULUBIONYKIOSK.PL - PRZESYŁKA GRATIS

Magazyn Live Sound & Installation

Tematy z okładki

System nagłośnieniowy bazyliki w Pelplinie

W ostatnim czasie uwagę zwracaliśmy ku instalacjom nagłośnieniowym i oświetleniowym, zrealizowanym w niedużych, wręcz lokalnych, ośrodkach kulturalnych. Jednak na przekór zasadzie „do trzech razy sztuka” tym razem przedstawiamy instalację nagłośnieniową kościoła. A konkretnie bazyliki katedralnej w Pelplinie. Rzeczony obiekt mieści się w niewielkim, nawet bardzo niewielkim, bo liczącym nieco ponad 8 tysięcy mieszkańców miasteczku Pelplin w powiecie tczewskim, a więc na Pomorzu. Przez długie wieki była to zwyczajna wioska – prawa miejskie przyznano jej dopiero w 1931 roku, mimo że rzeczona bazylika to obiekt, którego początki budowy datują się na XIII wiek i pierwszą połowę XIV!

Nie bez powodu też w herbie Pelplina możemy zobaczyć mitrę biskupią. Mias teczko bowiem od 1823 roku stanowiło stolicę diecezji chełmińskiej, a obecnie pelplińskiej. Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która jest niejako bohaterką mojej opowieści, z zewnątrz nie robi aż tak monumentalnego wrażenia, jak wewnątrz. Więcej w numerze czerwcowym.

numer
6
2011

 

Prenumerata Co w numerze

Artykuły i nowości

 • Seminarium Pol-Audio w Bełchatowie
 • Buford Jones w Łomiankach
 • Prezentacja produktów firmy Turbosound


Sprzęt

 • Bose Auditioner
 • Midas VeniceF-24
 • AKG C214 Stereo Set
 • Pol-Audio DJ 1600 i DJ 2000 38
 • DTS Nick Wash 600
 • JBL AC16 i ASB6112


Działy

 • Od redakcji
 • Nowości
 • Rozważania
 • Branża
 • Końcówka

 

Tutoriale

 

TECHNIKA CYFROWA - DFT
W naszych rozważaniach na temat techniki cyfrowej wracamy do „korzeni” przetwarzania cyfrowego. Spróbujemy dziś przybliżyć jedną z dwóch najważniejszych operacji w dziedzinie cyfrowego przetwarzania sygnałów. A jest nią Dyskretne Przekształcenie Fouriera, czyli w skrócie DFT.

NIE TYLKO DLA ORŁÓW - DSP w systemach głośnikowych
Procesory DSP nieodwołalnie zawładnęły naszym życiem, również tym zawodowym. To, co jeszcze kilkanaście lat temu wymagało całej baterii różnorakich, często bardzo skomplikowanych w budowie, analogowych urządzeń, dzisiaj mieści się w jednym, niewielkim urządzonku wielkości 1U, o którym wtedy jeszcze nikt nie słyszał. Mam tu na myśli procesory głośnikowe, bez których obecnie nie tylko duże, ale również średnie, a nawet mniejsze systemy się nie obejdą.

PODSTAWY - Bipolar kontra MOSFET

Czy zastanawiało Was kiedykolwiek czy Wasz wzmacniacz to urządzenie zbudowane w oparciu o „tradycyjne” tranzystory bipolarne, czy typu MOSFET (Metal Oxide Semiconductor Field Effect Transistors)? Z dużym prawdopodobieństwem mogę założyć, że nie. Przynajmniej do momentu, kiedy któryś z nich odmówił współpracy i z serwisu wrócił z odpowiednią notką, że jest to taki to a taki wzmacniacz.

ŚWIATŁO - DMX – Elementy systemu DMX cz. 2
W poprzednim numerze dowiedzieliśmy się jak istotnym urządzeniem jest niewielki terminator i jak ważną pełni funkcję w systemie DMXowym. Wiemy też już dlaczego sygnału DMX nie możemy rozdzielić od tak po prostu „po kablu”, czyli np. za pomocą tak zwanego kabla Y. W tym artykule, będącym kolejnym odcinkiem cyklu, poznamy inne elementy składowe systemu DMX, tj. mergery, multi- i demultipleksery, repeatery czy konwertery protokołów.

Jakie korzyści z prenumeraty

Zachęcamy do lektury Magazynu LiveSound & Installation – głównego źródła polskich informacji dla inżynierów i menadżerów działających zawodowo w branży nagłośnieniowej i oświetleniowej.

Proponujemy dwa rodzaje prenumeraty miesięcznika. Wersję tradycyjną papierową, w której poza 11 kolejnymi numerami LSI otrzymasz prawo do bezpłatnej e-prenumeraty, oraz wersję w postaci elektronicznej, gdzie po rejestracji otrzymasz link do PDF'a z magazynem LiveSound & Installation w formie graficznej dokładnie takiej, jak w wydaniu papierowym.

Prenumerata tradycyjna to gwarancja regularnego otrzymywania na Twoje biurko papierowego wydania magazynu, natomiast elektroniczna – możliwość łatwej archiwizacji i skorzystania z dodatkowych funkcji takich jak wyszukiwarka oraz linki do stron WWW.

Prenumerata roczna tylko
46,2 zł    KUP!

Archiwum