Ulubiony kiosk TU PRZEJRZYSZ BIEŻĄCE WYDANIE Live Sound ULUBIONYKIOSK.PL - PRZESYŁKA GRATIS

Magazyn Live Sound & Installation

Tematy z okładki

Podziemia krakowskiego Rynku

W latach 2005-2009 przeprowadzono na Rynku Głównym intensywne prace archeologiczne, których wynikiem było odsłonięcie fragmentów – dodam, że kolejnych, o czym za chwilę – starego rynku, a także zabudowań, które pamiętają czasy nawet Bolesława Wstydliwego. Nic więc dziwnego, że Kraków postanowił „pochwalić się” tym znaleziskiem, przygotowując stałą multimedialną – w dużej mierze interaktywną – wystawę, a właściwie muzeum, w tym samym miejscu, 4 metry pod powierzchnią obecnego Rynku Głównego. Instytucją nadrzędną wystawy jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Powierzchnia tej niecodziennej ekspozycji, której nadano tytuł „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa”, to około 4 tysiące metrów kwadratowych.

Tematem przewodnim ekspozycji jest rola Krakowa, jaką to miasto pełniło w średniowiecznej Europie. I trzeba powiedzieć, że była ona ogromna. Na wystawie obejrzeć można zarówno oryginalne przedmioty codziennego użytku sprzed wieków, dzieła rzemieślników krakowskich, jak i np. pochówki czy rekonstrukcję starej kuźni. Dzięki rozbudowanej instalacji multimedialnej, a także przemyślanemu wystrojowi można wczuć się w atmosferę średniowiecznego Krakowa, zdobyć szereg interesujących informacji i, po prostu, bardzo ciekawie spędzić czas przy okazji wizyty w podwawelskim grodzie.

 

numer
2
2011

 

Prenumerata Co w numerze

Artykuły i nowości

 • NAMM 2011 - zimowe targi w Anaheim
 • System nagłośnieniowy Stadionu Cracovii
 • Bogdan Kowalewski


Sprzęt

 • d&b audiotechnik J-series
 • Clay Paky Sharpy
 • Dynacord PowerH 5000
 • MIPRO ACT-747
 • AKG WMS45
 • JBL Control 60


Działy

 • Od redakcji
 • Nowości
 • Rozważania
 • Branża
 • Końcówka

 

Tutoriale

 

ŚWIATŁO DMX – Odrobina historii
Systemy oświetleniowe, w szczególności systemy sterowania oświetleniem, przeszły – jak wszystko – długą drogę ewolucji, poczynając od najprostszych połączeń ze sterowaniem typu „włącz-wyłącz”, po najnowsze systemy cyfrowe, oparte na technologii sieciowej. Gdzieś pomiędzy tymi dwiema skrajnościami, aczkolwiek bliżej „końca” niż „początku”, znajduje się nasz bohater – DMX, czyli Digital MultipleXed Protocol. W tym artykule, jak to bywa na początku, przedstawimy trochę teorii, a nawet historii.

TECHNIKA CYFROWA - Przetwarzanie analogowo-cyfrowe
W tym odcinku cyklu „Technika cyfrowa” przejdziemy do praktyki i opowiemy sobie co nieco na temat praktycznych realizacji konwerterów analogowo-cyfrowych oraz zagaimy coś na temat takich sposobów konwersji jak ADPCM, µ-law czy A-law. A zaczniemy od tego, co to jest konwerter PCM.

PROCESORY - Ekspander i bramka
W poprzednim numerze LSI poruszyliśmy zagadnienia, na temat których można pisać epopeje – kompresor i limiter. Mam nadzieję, że lektura tego artykułu poszerzyła lub choć ugruntowała wiedzę na temat tych procesorów. W tym artykule opowiemy o innych urządzeniach z grupy procesorów dynamiki – o ekspanderze i bramce szumów.

W PIGUŁCE - Natężenie dźwięku a głośność
Dlaczego w ogóle buduje się instalacje głośnikowe na liniach 100-woltowych, określane też mianem radiowęzłowych? Przecież domowe wzmacniacze hi-fi , a nawet duże instalacje nagłośnieniowe doskonale dają sobie radę, pracując z „normalnymi” napięciami. No cóż, najkrócej rzecz ujmując, buduje się te linie po to, by tracić jak najmniej na mocy sygnału.

Jakie korzyści z prenumeraty

Zachęcamy do lektury Magazynu LiveSound & Installation – głównego źródła polskich informacji dla inżynierów i menadżerów działających zawodowo w branży nagłośnieniowej i oświetleniowej.

Proponujemy dwa rodzaje prenumeraty miesięcznika. Wersję tradycyjną papierową, w której poza 11 kolejnymi numerami LSI otrzymasz prawo do bezpłatnej e-prenumeraty, oraz wersję w postaci elektronicznej, gdzie po rejestracji otrzymasz link do PDF'a z magazynem LiveSound & Installation w formie graficznej dokładnie takiej, jak w wydaniu papierowym.

Prenumerata tradycyjna to gwarancja regularnego otrzymywania na Twoje biurko papierowego wydania magazynu, natomiast elektroniczna – możliwość łatwej archiwizacji i skorzystania z dodatkowych funkcji takich jak wyszukiwarka oraz linki do stron WWW.

Prenumerata roczna tylko
46,2 zł    KUP!