Ulubiony kiosk TU PRZEJRZYSZ BIEŻĄCE WYDANIE Live Sound ULUBIONYKIOSK.PL - PRZESYŁKA GRATIS

Magazyn Live Sound & Installation

Tematy z okładki

Filharmonia Podkarpacka

Filharmonia Podkarpacka im. Adama Malawskiego w Rzeszowie swoje początki datuje na lata 50. XX wieku. Dokładnie 29 kwietnia 1955 r. odbył się pierwszy koncert 33-osobowej Wojewódzkiej Orkiestry Symfonicznej w Rzeszowie. Jednak sam budynek tejże instytucji, gdyż to on będzie nas głównie interesował, powstał w styczniu 1974 roku. Po 35 latach nadszedł wreszcie czas na „nowe” – konkretnie na pozbudowe, remont i przebudowę w jednym. Była to naprawdę wielka inwestycja, a nie tylko zwyczajny remont. W zakres prowadzonych prac wchodziła gruntowna przebudowa i generalna modernizacja w tym instalacja nagłośnienia.

Jean Michel Jarre

Są tacy twórcy, których nazwiska pozostają znane nie tylko fanom gatunku, w którym tworzą, ale też ludziom na co dzień słuchającym zupełnie innej muzyki. Jednym z takich kompozytorów jest bez wątpienia Jean Michel Jarre. Urodzony w 1948 roku, a więc 62 lata temu, wciąż pozostaje aktywny zawodowo, nie tylko tworząc nowe kompozycje, ale też koncertując na całym świecie. Ponieważ jednak cały świat nas w tym przypadku nie do końca interesuje, a tylko ten nam najbliższy, między Odrą i Bugiem, toteż w artykule tym będzie mowa nie o całej trasie Jarre’a Tour 2010, a tylko o jej polskim fragmencie.

numer
1
2011

 

Prenumerata Co w numerze

Artykuły i nowości

 • Jean Michel Jarre w Polsce
 • ROBE Road Show
 • Hard Rock Cafe w Krakowie


Sprzęt

 • LD Premium VUE-ARRAY
 • Shure PSM 900
 • Xilica XP-4080 i XD-4080
 • Dynacord CXM 15
 • JBL PRX612M i PRX618S
 • Turbosound Impact


Działy

 • Od redakcji
 • Nowości
 • Eventy
 • Branża
 • Końcówka

 

Przeczytaj w całości

Tutoriale

 

Walka o priorytet
Bardzo często dzieje się tak, że bez względu na kubaturę pomieszczenia oraz zainstalowaną w nim liczbę kilowatów nagłośnienia wielu realizatorów kończy koncert mając suwaki podniesione maksymalnie do góry. Mało tego, gdyby w tym samym pomieszczeniu zainstalowano dwukrotnie większą (skuteczniejszą) aparaturę, a ścieżka tłumika miałaby długość np. 30 cm, to i tak koniec koncertu wyglądałby identycznie.

Technika cyfrowa – kwantowanie
Jak pamiętamy z artykułu o próbkowaniu, mamy już sygnał, który ma pewne wartości w określonych chwilach czasu. Jednakże sygnał taki może w dalszym ciągu przyjmować nieskończenie wiele wartości z danego zakresu. Trzeba więc przyporządkować go do jednego z przedziałów kwantowania, na które zostaje podzielony pełny zakres przetwarzania.

Kompresor i limiter
W naszych rozważaniach na temat procesorów mamy już za sobą urządzenia z grupy opóźnieniowych (delay, pogłos) i modulacyjnych (fl anger, chorus). Aby dopełnić obrazu całości, trzeba jeszcze zająć się procesorami dynamiki, czyli np. kompresorem, limiterem, a za miesiąc również bramką i ekspanderem.

Po co komu 100V
Dlaczego w ogóle buduje się instalacje głośnikowe na liniach 100-woltowych, określane też mianem radiowęzłowych? Przecież domowe wzmacniacze hi-fi , a nawet duże instalacje nagłośnieniowe doskonale dają sobie radę, pracując z „normalnymi” napięciami. No cóż, najkrócej rzecz ujmując, buduje się te linie po to, by tracić jak najmniej na mocy sygnału.

Jakie korzyści z prenumeraty

Zachęcamy do lektury Magazynu LiveSound & Installation – głównego źródła polskich informacji dla inżynierów i menadżerów działających zawodowo w branży nagłośnieniowej i oświetleniowej.

Proponujemy dwa rodzaje prenumeraty miesięcznika. Wersję tradycyjną papierową, w której poza 11 kolejnymi numerami LSI otrzymasz prawo do bezpłatnej e-prenumeraty, oraz wersję w postaci elektronicznej, gdzie po rejestracji otrzymasz link do PDF'a z magazynem LiveSound & Installation w formie graficznej dokładnie takiej, jak w wydaniu papierowym.

Prenumerata tradycyjna to gwarancja regularnego otrzymywania na Twoje biurko papierowego wydania magazynu, natomiast elektroniczna – możliwość łatwej archiwizacji i skorzystania z dodatkowych funkcji takich jak wyszukiwarka oraz linki do stron WWW.

Prenumerata roczna tylko
46,2 zł    KUP!